17/12/2022
Sintrim Team 16 9 13 9 - 47 -
In Da Hood 20 13 8 19 - 60 -

In Da Hood για την νίκη!

Και οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι με την επίθεση να πρωταγωνιστεί και για τους δύο , από την μια οι Sintrim μπόρεσαν να πετύχουν σημαντικά καλάθια και να ανεβάσουν αρκετά ψηλά τον πίχη οι In Da Hood όμως βρήκαν τις λύσεις και με μερικές άμυνες κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 4 πόντων από νωρίς στον αγώνα.

Οι In Da Hood συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ευθυμίου να πετυχαίνει αρκετά καλάθια χάρη στην ικανότητά του να διεισδύει στο καλάθι και έτσι η διαφορά αυξήθηκε για ακόμα μια φορά. Το μόνο που κατάφεραν οι Sintrim ήταν να μείνουν κοντά στο σκορ κυρίως με τις προσπάθειες του Τουρόγλου ο οποίος και κράτησε ζωντανή την ομάδα.

Το παιχνίδι της υπομονής σιγά σιγά άρχισε να αποδίδει για τους Sintrim οι οποίοι με την καταπληκτική τους άμυνα αλλά και τα μεγάλα καλάθια στην επίθεση μπόρεσαν να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά και να φτάσει στους 3 πόντους. Οι In Da Hood μουδιασμένοι ακόμα από το κακό ξεκίνημα και τα άστοχα σουτ το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να κρατήσουν το κεφάλο που είχαν πάρει στο παιχνίδι.

Έτσι όλο κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο του αγώνα στην οποία οι Sintrim προσπάθησαν για το μέγιστο αποτέλεσμα όμως τα βιαστικά σουτ ήταν αυτά που τους άφησαν πίσω. Ο Κυριακίδης και η παρέα του κατάφεραν να ανακτήσουν την διαφορά και να πάρουν και την δεύτερη νίκη τους για φέτος με τελικό σκορ 47-60.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Νίκου Ευθυμίου ο οποίος πέτυχε ένα Double Double έχοντας 20 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Sintrim άξιος αναφοράς είναι ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος άγγιξε το Double Double με 8 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Οταμπασίδης , Λιβέρης 5 (1) , Μαυράκης 2 , Μπούζης , Τουρόγλου 20 (6) , Σαλαβάτης 8 (1) , Σταυρίδης 2 , Μεταξούδης , Γιολβάνης 8 (1)

In Da Hood: Τζουμάνης 11 (3) , Δόντσιος 2 , Κυριακίδης 16 (1) , Ευθυμίου 20 (2) , Κεσιδης , Σίσκος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στις κρίσημες φάσεις για τους In Da Hood.