03/12/2023
Green Rose BC 18 16 9 2 - 45 -
Intercity BC 9 17 16 13 - 55 -

Intercity όνομα και πράγμα !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall η Intercity ξεπέρασε και το εμπόδιο του Green Rose, επικρατώντας με 45-55 και φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development League. Η ομάδα του Μπαλαφούτη βρίσκεται πλέον με ισοβαθμία στην τρίτη θέση του ομίλου και έχει μπροστά της δύο πολύ σπουδαία ματς απέναντι σε Singular Logic και Ano Liosia. Το συγκρότημα του Ροζάκη, από την άλλη, γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, υποχώρησε στο 7-5 και θα χρειαστεί υπερβάσεις για να ξανά κοιτάξει ψηλότερα.

Βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και σκοράροντας με πολυφωνία, το Green Rose κυριάρχησε στο ξεκίνημα του αγώνα και έχτισε μια αρκετά καλή διαφορά. Μουδιασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο των μετέπειτα νικητών που κινήθηκαν σε πολύ ρηχά νερά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Intercity βρήκε τα πατήματά της επιθετικά, χάρη στους Νικολάου (7π.), Μπόζα (4π.), Σταματόπουλο (4π.) και Συρνιώτη (2π.), όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει ιδιαίτερα. Με πρωταγωνιστές τους Τριτάκη (6π.), Κουλαρμάνη (5π.) και Κανίνια (4π.) το Green Rose διατήρησε τα ηνία και πήγε στα αποδυτήρια με +8. Σκορ ημιχρόνου, 34-26.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μπαλαφούτη ανέβασε την ένταση στην αμυντική της λειτουργία και προστατεύοντας αποτελεσματικά το καλάθι της, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Οι Νικολάου (7π.), Αργυριάδης (4π.), Μπόζας (3π.) και Σταματόπουλος (2π.) τράβηξαν το κουπί για την Intercity, ενώ οι λιγοστές απαντήσεις των γηπεδούχων ήρθαν από τους Κ. Καναβάρο (3π.), Θ. Καναβάρο (3π.), Κουλαρμάνη (2π.) και Δημητρόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα της Intercity οδήγησε σε επιθετικό μπλακ άουτ τους γηπεδούχους που σκόραραν μόλις δύο πόντους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μεγάλα σουτ από τους Μπόζα (6π.), Συρνιώτη (5π.) και Νικολάου (2π.) και απέδρασαν από το ASH με ένα ακόμη ανατρεπτικό ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, το Green Rose είχε 17/50 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Intercity είχε 16/43 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 8/24 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Φιλιππάκης με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Green Rose (Ροζάκης) : Βασιλόπουλος, Βαχαβιώλος 6 (2), Δημητρόπουλος 5, Καναβάρος Κ. 2, Καναβάρος Θ. 5, Κανίνιας 4, Κουλαρμάνης 9 (1), Λώλος 2, Μουτζούρης, Νικολακόπουλος, Τριτάκης 12, Φιλιππάκης.

Intercity BC (Μπαλαφούτης) : Αργυριάδης 4, Μπαλαφούτης, Μπόζας 16 (4), Νικολάου 17 (1), Σπαής, Σταματόπουλος 8, Σταυρόπουλος, Συρνιώτης 10.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.