18/02/2024
Saint Pauli 16 9 10 23 - 58 -
Ιπ-πότες 26 4 22 20 - 72 -

Ιπ-πότες, όνομα και πράγμα!

Οι Ιππότες ξεκίνησαν καλά το ματς και με δύο τρίποντα του Γκουντόπουλου και πέντε πόντους του Πεπόνη προηγήθηκαν στο σκορ με 8-16 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Λεμονίδης και o Πιτένης ευστοχώντας από μακριά κράτησαν κοντά τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο δεχόμενοι ένα ακόμα τρίποντο του Ανυφαντή στην εκπνοή βρέθηκαν πίσω στο σκορ, 16-26, παρά τους έξι πόντους του Παναγόπουλου.

Με ένα 9-0 σερί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με μπροστάρη τον Παναγόπουλο (7π) έφεραν το ματς στον πόντο, 25-26! Ο Σιαπάνης έσπασε το ρόδι για τους φιλοξενούμενους μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού, για να τον ακολουθήσει ο Κεκεμπάνος και να κρατήσει σε θέση οδηγού τους Ιππότες. Σκορ πρώτου μέρους, 25-30!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι κόκκινοι πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους με πέντε διαφορετικούς σκόρερ και ξέφυγαν με αέρα 14 πόντων μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά, 32-46. Παναγόπουλος, Λεμονίδης και Πιτένης έβαλαν τη μπάλα στο καλάθι για τους Saint Pauli, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους κρατήσει κοντά στους προπορευόμενους Ιππότες, 35-52.

Οι Ιππότες, έχοντας απλοποιήσει τα πράγματα μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκαναν καλή διαχείριση και βρήκαν επιθετικές λύσεις δια χειρός Γκουντόπουλου και Σιαπάνη. Ο Παναγόπουλος, ο Λεμονίδης και ο Τζοβάρας φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των Saint Pauli, οι οποίοι το πάλεψαν και με το παραπάνω, αλλά εν τέλει υποχρεώθηκαν στην 12η φετινή τους ήττα.

Betsson MVP για τους Ιππότες αναδείχτηκε ο Περικλής Χονδροματίδης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασιστ, ενώ από τους Saint Pauli διακρίθηκε ο Λεωνίδας Παναγόπουλος με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/33 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 12/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/55 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/11 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς 2, Λεμονίδης 13, Παλαιολόγος 1, Παναγόπουλος 28, Πιτένης 5, Τζοβάρας 9.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Ανυφαντής 6, Γκουντόπουλος 10, Δήμου 10, Κεκεμπάνος 7, Ντούκα 8, Πεπόνης 5, Σιαπάνης 16, Χονδροματίδης 10.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή επιθετική λειτουργία των νικητών!