26/11/2023
Kourkoutes All-Star 5 12 12 15 - 44 -
Κούροι Κέας 8 7 6 4 - 25 -

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Kourkoutes All Star;;;

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-8 χάρη στα τρίποντα των Μπεθάνη - Βουτυρά και το δίποντο του Γκόλια. Για τους γηπεδούχους οι Πηξομάτης και Νίνος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια από τους Σαρακινό και Γαλαριώτη και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (17-15). Οι Ρουσουνέλος και Ν. Παούρης ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν λύσεις στην επίθεση των Κουρων που ωστόσο αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ.

Έχοντας αποκτήσει ψυχολογία από την καλή εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου, οι "κόκκινοι" συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη και με επιμέρους σκορ 12-6 πήραν ένα καλό προβάδισμα (29-21) εν όψει τελευταίας περιόδου. Ο Νίκος ήταν αυτός που έκανε την διαφορά ενώ ο Πηξομάτης με buzzer beater τρίποντο από το κέντρο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε ένα σπουδαίο δεκάλεπτο. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Ρουσουνέλου δεν ήταν αρκετές για τους Κούρους Κέας που έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έτσι όλα πήραν τον δρόμο τους. Οι Kourkoutes με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-4 και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 44-25.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τρωιανος με 8 πόντους (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/33 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/36 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Kourkoutes All Star (Μεγαγιάννης): Γαλαριώτης 3 (1), Λιώδης, Νίνος 7 (2), Παγουλάτος 4, Πηξομάτης 5 (1), Σαρακινός 7 (2), Σιώνας 2, Σταθάτος 8, Τρωιανος 8

Κούροι Κέας (Σ. Παούρης): Gjoshi, Βουτυράς 3 (1), Βρεττός 1, Γκόλιας 8, Κούκος, Μπεθάνης 3 (1), Ν. Παούρης 2, Σ. Παούρης 2, Ρουσουνέλος 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.