45
Beer Team 16 15 17 9 - 57 -
Aces 9 13 15 18 - 45 -

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Beer Team!

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με τρίποντα των Μαυράκη - Μαρφαντά και δίποντα των Σούλτη και Μεταξά, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-9. Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Μπατζάκα και Μουστακάτου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Aces στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Aces έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με αντεπίθεση διαρκείας έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, με την ενεργοποίηση του Παπαδόπουλου και την σταθερά καλή παρουσία του Μαυράκη πίσω από την γραμμή των 6.75 έκαναν το σκορ 31-22 και απέκτησαν μια καλή διαφορά εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλε η Beer Team αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και καλάθια των Μαρφαντά, Παπαδόπουλου, Τζατζαράκη και Θεοδοσόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 17-5 και εκτόξευσε την διαφορά στο +21 (48-27). Οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κερδίσουν τις... εντυπώσεις και "ροκάνισαν" την διαφορά με τους Μουστακάτο, Τσιότρα και Τσουτσουράκη. Οι "κίτρινοι" από την άλλη μεριά, αξιοποίησαν την κυριαρχία των Μεταξά, Θεοδοσόπουλου και Σούλτη μέσα στην ρακέτα, σκόραραν όποτε έπρεπε και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θεοδοσόπουλος με 14 πόντους (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Beer Team (Μαυράκης): Θεοδοσόπουλος 14, Μαρφαντάς 7 (1), Μαυράκης 6 (2), Μεταξάς 7, Παπαδόπουλος 16 (4), Σούλτης 4, Τζατζαράκης 3 (1)

Aces (Μπατζάκας): Κακαλής 6, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης 4 (1), Μουστακάτος 12 (2), Μπατζάκας 16, Τσιότρας 2, Τσουτσουράκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο τρίτο δεκάλεπτο της Beer Team.