03/03/2024
Black Mapa 22 15 19 19 - 75 -
40φεύγα... 7 10 8 13 - 38 -

Υπερηχητικό Black Mapa νίκησε και περιμένει!

Το Mapa κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, πήγε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με ογκόλιθο μέσα στη ρακέτα τον Αναγνωστόπουλο με 9 πόντους και το δίδυμο Ε.Γιανναράκη – Αρκάλη να προσφέρουν από 6, έχτισε διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι 40 φεύγα που έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ, είχαν τον Μαρίνη να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε σε ρελαντί ρυθμό, με τους γηπεδούχους να είναι και πάλι ανώτεροι μέσα στις τέσσερις γραμμές και χωρίς να ανεβάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης να στέλνουν τη διαφορά στο + 20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Γιανναράκης και Αναγνωστόπουλος συνέχισαν να είναι τα πρώτα βιολιά για τους προπορευόμενους με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ στους 40 φεύγα έδιναν τις λύσης οι Μαρίνης με 4 και Κωφός – Σαπαλίδης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να παίζουν για να ευχαριστηθούν και το ανώτερο Black Mapa να στέλνει τη διαφορά στο +31! Οι γηπεδούχοι με υψηλή ένταση και πολυφωνία στην επίθεση τελείωσαν νωρίς νωρίς την υπόθεση νίκη με τον Γιανναράκη με 6 πόντους να ηγείται και τους Λαζαρίδη, Αρκάλη και Παπαναστασόπουλο να ακολουθούν με 3 πόντους έκαστος. Στη φτωχή συγκομιδή των 40 φεύγα, από ένα καλάθι πέτυχαν Στέφας, Κωφός, Γιαννόπουλος και Μαρίνης.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, με τον Αρκαλή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και με 9 προσωπικούς του πόντους να σπρώχνει τους γηπεδούχους στο τελικό 75 – 38. Ο Γιαννόπουλος με 4 ξεχώρισε για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αρκάλης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Μαρίνης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Black Mapa(Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 21(11ρ.), Αρκάλης 19(13ρ.), Ε.Γιανναράκης 20(8ρ.), Ν. Γιανναράκης, Λαζαρίδης 8(15ρ.), Παπαναστασόπουλός 7(13ρ.).

40φευγα(Κωφός): Γιαννόπουλος 9, Κωφός 7(8ρ.), Μαρίνης 15(9ρ.), Μπούταλης, Σαπαλίδης 3, Σαρακατσιάνος, Στέφας 2, Τσακίρης 2.