25/06/2022
Cosa Nostra 11 17 10 16 - 54 -
Space Jam 10 12 6 21 - 49 -

Υψηλή πτήση για Κάκιο και Cosa Nostra!

Για την τελευταία αγωνιστική του έκτου ομίλου της  Summer Development II League η Cosa Nostra (3-2) υποδέχτηκε στο Athens Sports Hall το βράδυ της Παρασκευής τη Space Jam (2-3) με την πρώτη να εκμεταλλεύεται το μεγάλο βράδυ του Κάκιου που μάζεψε κάθε ελεύθερη μπάλα πέριξ των καλαθιών φτάνοντας στη νίκη που της έδωσε τη δεύτερη θέση !

Οι ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ παίζοντας σε αργό τέμπο. Γονιδάκης (5), Μπρούστας και Κάκιος (από 3) βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους, Μαυροσκότης και Γιακουμής (από 3) έκαναν αντίστοιχα το ίδιο για τους αντιπάλους τους, για το 11-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Έφτασαν ως το +9 στη συνέχεια με τους Κάκιο (7) και Μπρούστα (6) ανοίγοντας το ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ανταποκρίθηκαν με Ιγγλέζο (7)& Γιακουμή (5) να σκοράρουν μειώνοντας αλλά το buzzer beater τρίποντο του Γονιδάκη έγραψε το 28-22 στου δρόμου τα μισά.

Μετά την ανάπαυλα οι “μαφιόζοι” με άκρως αποτελεσματική άμυνα έτρεξαν ένα 8-2 με τους Γονιδάκη (4) και Τραγή (3) να ηγούνται , ενώ στην αντίπερα όχθη μόνο ο Ιγγλέζος (4) αποτελούσε απειλή με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 38-28.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι πήγε να γίνει “ροντέο”, καθώς οι πιστολέρο της Space Jam προεξέχοντος του Ιγγλέζου (12) παρέα με τους Πέτσα (5) και Νάστο (4) μείωσαν την απόσταση στο καλάθι (41-39). Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η τριπλέτα των Μπρούστα (6), Κάκιου & Γονιδάκη (από 5) που διαχειρίστηκε καλύτερα τις κρίσιμες λεπτομέρειες φτάνοντας στο ροζ φύλλο με το δίκαιο τελικό 54-49!

Η ομαδική στατιστική υπογραμμίζει τα τεκταινόμενα εντός αγωνιστικού χώρου. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (εντός πεδιάς 27-24%) πλην βολών (48-50%), και μακρινού σουτ (14-20%). Πήραν τα ριμπάουντ (57-47), μοίρασαν παραπάνω ασιστ (8-6) & κοψίματα (4-0), έκαναν λιγότερα κλεψίματα (4-6) και συνακόλουθα υπέπεσαν σε περισσότερα λάθη (11-8).

Βettson Mvp του αγώνα ο “rodman των φτωχών” Νίκος Κάκιος με double double (17π,28ρ,3ασ,1κλ,1κοψ & 7 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων του ο Κώστας Ιγγλέζος (23π,8ρ,3ασ,1κλ & 1 λάθος).

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης 17(3), Κάκιος 17, Καμπουράκης (8ρ), Τραγής 3(1), Τζαχρίστας (1κοψ), Μπρούστας 15(1κοψ), Κουτσουριδάκης 2(8ρ)

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 8(1), Καφετζόπουλος, Ιγγλέζος 23(4), Παπαχαρίσης (16ρ), Μαυροσκότης 3(1), Πέτσας 7(1), Νίκου, Γιακουμής 8.

Τι μας άρεσε : Η αποφασιστικότητα των νικητών αλλά και η μαχητικότητα των ηττημένων.