29/02/2024
Αλκοολικός Αστέρας 20 10 21 21 - 72 -
Undrafted 9 20 19 11 - 59 -

Με "ύψος" ο Αλκοολικός Αστέρας!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τον Αλκοολικό Αστέρα στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 23η αγωνιστική εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της ρακέτας και κέρδισε τους 6 Undrafted με 72-59 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Αλκοολικό Αστέρα, καθώς με τους Πιτσιλλό, Παπασπύρο, Παπακωνσταντίνου και Αχείμαστο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, προηγήθηκε με 20-9. Π Γιώργος Χρυσικός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Τάσος Χρυσικός.

Με 4 νέους πόντους του Παπασπύρου και 4 του Πανταζή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +13, 24-11. Κάπου εκεί οι Undrafted πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Τάσου Χρυσικού, 8 του Γιώργου Χρυσικού και 4 του Αντωνάκη, πλησίασαν στον πόντο, 30-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τάσος Χρυσικός έβαλε άλλα τρία τρίποντα και μαζί με το τρίποντο του Κουλούρη, έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 42-44. Αντέδρασαν οι "Μπυρόβιοι" στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τους Παπασπύρο και Πιτσιλλό να έχουν από 5 πόντους έκαστος και τους Ραφιά - Αχείμαστο να συνδράμουν από 4 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 51-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπασπύρο, Ραφιά, Πιτσιλλό και Αντωνόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 72-59. Ο Γιώργος Χρυσικός πάλευε για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου πέτυχε 10 πόντους.

Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Πιτσιλλός με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Undrafted ο Γιώργος Χρυσικός με 28 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 10/20 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αχείμαστος 12, Αντωνόπουλος 6 (2), Πιτσιλλός 13, Πανταζής 6, Παπακωνσταντίνου 6, Παπασπύρος 18 (1), Πρωτόπαπας 4, Ραφιάς 6

Undrafted (Κόντος): Αντωνάκης 6 (1), Κουλούρης 3 (1), Κόντος, Παναγόπουλος 2, Χρυσικός Γ. 28 (1), Χρυσικός Τ. 20 (5)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που είδαμε για τρία δεκάλεπτα!