24/09/2023
Flying Circus 18 17 11 6 - 52 -
Peristeri Wardogs 13 8 9 9 - 39 -

"Ιπτάμενο" όνομα και πράγμα το τσίρκο!

Μεσημεράκι Κυριακής 24 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development, οι Flying Circus έχοντας τον έλεγχο σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στους Peristéri Wardogs με 52 – 39.

Παρά το δύσκολο της ώρας και την ζέστη που επικρατούσε, οι δύο ομάδες έκαναν πολύ καλό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο πυροβολώντας κατά ριππάς από την περιφέρεια. Οι Circus με Αλεξάκη και Σωτηρόπουλο να βάζουν από δύο τρίποντα και τον Δροσόπουλο να προσφέρει 4 πόντους, διατηρούσαν προβάδισμα 18 – 13. Στο στρατόπεδο των Wardogs που αντιμετώπιζαν κυρίως αμυντικό πρόβλημα, ο Νικόλαρόπουλος ήταν μακράν ο κορυφαίος με 8 πόντους, με τον Καρκατσούλη να σκοράρει κι αυτός μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, συνέχιζαν να σκοράρουν πολύ εύκολα και με το δίδυμο Γκέκα - Αλεξάκη να προσφέρουν από 4 πόντους έκαστος και τον Λόη να βάζει τρίποντο στην εκπνοή, έστειλαν την διαφορά στο + 14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Περιστεριώτες έκαναν πέντε ολόκληρα λεπτά να σκοράρουν στην δεύτερη περίοδο, μένοντας μοιραία μακριά στο κυνήγι του αγώνα, με τον Καρκατσούλη να σπάει το ρόδι και τον Σπυρέλη να βάζει ένα καλαθάκι, για το 35 – 21.

Έπεσαν οι ρυθμοί στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε σετ επιθέσεις και τους Circus να μην έχουν κανένα πρόβλημα να κρατούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Αλεξάκης με 5 και Λόης, Μαρίνης, Πιπιλής ήταν οι σκόρερ για τους τυπικά γηπεδούχους, με τον Σοφό να ξεχωρίζει για τους Wardogs με 5 πόντους, με Καρλή και Νικολαρόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι, για το 46-30.

Δεν άλλαξε εικόνα της αναμέτρησης στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν πλέον στροφές και το φτωχό επιμέρους 6– 9, διαμόρφωσε το τελικό 52 – 39 για τους Flying Circus. Λόης, Δροσόπουλος και Γκέκας πέτυχαν τα καλάθια των νικητών, ενώ για τους Wardogs που κέρδισαν άτυπα το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νικολαρόπουλος πρόσφερε ακόμα 5 πόντους, με τον Σοφό να βάζει ένα τριποντάκι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε Ο Χρήστος Λόης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικόλαρόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Circus είχαν 16/52 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 2/5 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Wardogs είχαν 10/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 4/15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοιράσαν 7 ασιστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λαθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 14, Ασημακόπουλος 2, Γκέκας 7, Δροσόπουλος 6(7ρ.), Λόης 9(8ρ.), Μαρίνης 6(7ρ.), Πιπιλής 2, Σωτηρόπουλος 6(8ρ.).

Peristéri Wardogs(Καρακατσάνης ): Βακολέτος (8ρ.), Καρακατσάνης 1, Καρκατσούλης 6, Καρλής 4(7ρ.), Νικολαρόπουλος 15, Παπαδιώτης 1(7ρ.),Σοφός 8(9ρ.),Σπυρέλης 4.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.