18/04/2024
Run & Gun B.C 18 13 12 15 - 58 -
Beeranhas 6 8 19 18 - 51 -

Ήρεμη πρεμιέρα για τους πρωταθλητές!

Ποδαρικό με το δεξί στον έκτο όμιλο της Summer Development League έκαναν οι κάτοχοι του τροπαίου Run & Gun, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν τα 6 μαχητικά Beeranhas με 58-51 στο Basketaki Arena!

Από πολύ νωρίς οι Run & Gun πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με ηγέτη τον Τρίμμη με 8 πόντους και άλλους πέντε να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 18-6. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Χάρη Κουγιεντάκη, Χαϊδάκη και Κώστα Κουγιεντάκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Ντούφας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων και 7 δικούς του πόντους, έστειλε την παρέα του Μποτώνη στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 31-14. Δεν μπόρεσαν τα Beeranhas να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο  Μιχαηλίδης.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η ομάδα του Χαϊδάκη βρήκε ρυθμό και με δύο τρίποντα του Σταμάτη, 5 πόντους του Χάρη Κουγιεντάκη και βοήθειες των Σωτηριάδη - Κώστα Κουγιεντάκη, μείωσε στους 10, 43-33! Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο τα δύο τρίποντα του Νούκε και το ένα του Παντελάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 43-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Beeranhas συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 8 πόντους του Χαϊδάκη και 5 του Χάρη Κουγιεντάκη, πλησίασαν στους 6, 52-46, 3:30 για το τέλος του αγώνα. Στο φινάλε της συνάντησης οι Run & Gun ήταν ψύχραιμοι και με δράστες στην επίθεση τους Τρίμμη, Γεώργα, Ντούφα και Αρχοντόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-51.

Betsson MVP των Run & Gun ο Παντελάκης με 7 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Beeranhas ο Χαϊδάκης με 14 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Run & Gun (Μποτώνης): Παντελάκης 7 (1), Θεοδωρόπουλος 2, Αρχοντόπουλος 4, Γεώργας 5, Βελετζέλος, Θεοχαρίδης 2, Καστρινός 3, Κουρτέσης 3, Νούκε 8 (2), Ντούφας 9 (2), Τρίμμης 15

Beeranhas (Χαϊδάκης): Κουγιεντάκης Χ. 12 (2), Μιχαηλίδης 5, Χαϊδάκης 14, Κουγιεντάκης Κ. 8, Σταμάτης 6 (2), Σωτηριάδης 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!