10/04/2022
Black Panthers 18 11 18 23 - 70 -
Spartans BC 6 14 14 7 - 41 -

Ήρεμο Σαββατόβραδο για τους Panthers!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήραν χθες από τους Spartans οι Black Panthers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα με 70-41 , εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των αντιπάλων!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Black Panthers, καθώς με 10 πόντους του Αποσκίτη και δύο τρίποντα του Κώστα Καββαδία, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 18-6. Ο Γαλαριώτης από την περιφέρεια και ο Αμοργιανός μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 4 πόντους του Παπάδη και 3 του Κώστα Καββαδία, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 29-20. Τους Spartans κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Γαλαριώτης και Νίκος Σάσσαρης με 4 πόντους έκαστος.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πάνθηρες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 47-34, μετά από 10 πόντους του Κώστα Καββαδία και 4 του Παπάδη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι “Σπαρτιάτες”, παρά τα δύο τρίποντα που έβαλε ο Μπακοκοιλιάς και οι βοήθειες των Γαλαριώτη – Παναγιώτη Σάσσαρη. Σκορ τρίτης περιόδου 47-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αποσκίτης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του και με 10 δικούς πόντους, αλλά και 5 του Κώστα Καββαδία, οδήγησαν τους Black Panthers στην άνετη νίκη με 70-41. Για τους Spartans στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γαλαριώτης και Αμοργιανός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 23/54 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 13/45 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Black Panthers ο Κώστας Καββαδίας με 24 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/7 δίποντα και 5/10 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Spartans ο Παναγιώτης Σάσσαρης με 2 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 1/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Black Panthers (Καββαδίας Τ.): Καββαδίας Κ. 24 (5), Παπάδης 10, Τσαβδαρίδης, Τήλιος 7, Αποσκίτης 24 (1), Παυλίδης 2, Ζαχαριάδης 1, Καββαδιας Τ. 2, Κουλούρης

Spartans (Σάσσαρης Π.): Γαλαριώτης 15 (3), Σάσσαρης Π. 2, Αμοργιανός 9, Ζαφειρόπουλος 2, Μπακοκοιλιάς 8 (2), Σάσσαρης Ν. 5

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία των Black Panthers!