26/06/2023
Pressof BC 17 21 15 22 - 75 -
Μίνωες 22 15 19 16 - 72 -

Ήρθε η αντίδραση και τώρα… όλα ή τίποτα!

Η Pressof μπορεί να ήταν με την «πλάτη στον τοίχο», αλλά το βράδυ της Δευτέρας 26 Ιουνίου ήρθε η αντίδραση. Η ομάδα του Νίκου Μπαλάσκα πήρε μία δύσκολη νίκη με 75-72 κόντρα στους Μίνωες και η σειρά πλέον βρίσκεται στο 1-1. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι το φινάλε, αλλά στις λεπτομέρειες ήταν καλύτεροι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήταν και οι κερδισμένοι του ματς. Πλέον περιμένουμε το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων, που θα κρίνει ποια θα είναι αυτή που θα συνεχίσει στους «8» της Summer Evolution League.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα, με τους Μίνωες όμως να παίρνουν το προβάδισμα με 9-14. Ο Αλτσαντζής έκανε πολύ καλή δουλειά στο παρκέ για τους φιλοξενούμενους, ενώ από την άλλη με τις λύσεις που έδωσε ο Κοροπούλης, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πλησιάσουν στο 14-17. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως στο πρώτο δεκάλεπτο η Pressof σκόραρε μόνο με τρίποντα, καθώς είχε 5/11 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75  και 0/2 δίποντα έπειτα από το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο φινάλε της πρώτης περιόδου με το προβάδισμα των 5 πόντων (17-22).

Στις πρώτες στιγμές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Νομικός «χτύπησε» από το τρίποντο για το 20-22, όμως ο Αλτσαντζής βρήκε τρόπο να απομακρύνει την ομάδα  του στο 22-28. Η Pressof ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στο προσπέρασμα, όταν ο Κοροπούλης έγραψε το 29-28. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές, με τον Παγώνα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίζει σε 37-37, αλλά τους γηπεδούχους να είναι τελικά αυτοί που πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 38-37.

Ο Αλτσαντζής μπήκε με την ίδια όρεξη στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Μίνωες μπόρεσαν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να «χτίσουν» μία μικρή απόσταση (48-53). Μάλιστα λίγο αργότερα έφτασαν και στο +7 (49-56), παίρνοντας αρκετή βοήθεια και από τον πάγκο. Vasiliu και Νομικός έριξαν κάπως την διαφορά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ να δείχνει 53-56.

Ο Νομικός το πήρε πάνω του και με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Pressof (58-56), αλλά Γκατζιάς και Αλτσαντζής δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να το χαρούν για πολύ καθώς ήρθε το 58-61. Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έβλεπαν την «πλάτη» των Μινώων, αλλά αυτό άλλαξε στην συνέχεια. Ο Vasiliu με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 69-69, ενώ ο Κοροπούλης εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν από τις βολές για το 73-69. Ο Γαλίτης με δικό του τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος κράτησε ζωντανούς τους Μίνωες (73-72), όμως ο Vasiliu δεν αγχώθηκε καθόλου και με δύο εύστοχες βολές έκανε το 75-72. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 3 δευτερόλεπτα για να βρουν τρίποντο ισοφάρισης, αλλά η μπάλα πήγε στον Παγώνα ο οποίος πριν σηκωθεί είχε πατήσει γραμμή. Έτσι η ευκαιρία χάθηκε για τους Μίνωες, ενώ από την άλλη η Pressof πανηγύρισε μία σημαντικότατη νίκη με 75-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 31 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους Μίνωες εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 31 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Η Pressof είχε 10/24 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 19/26 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ. Από την άλλη, οι Μίνωες ολοκλήρωσαν το ματς με 20/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 11/16 βολές, 38 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 3 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Pressof (Μπαλάσκας): Vasiliu 13(10ρ.), Γκέος 2(2ρ.), Κοντάκος 2(9ρ.), Κοροπούλης 31(6ρ.), Μπαλάσκας, Νομικός 24(2ρ.), Τσορτός 3(3ρ.)

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 4(5ρ.), Αλεξόπουλος Α., Αλτσαντζής 31(8ρ.), Βλάχος 3, Γαλίτης 6(11ρ.), Γκατζιάς 9(4ρ.), Μπαχάς 2, Παγώνας 15(2ρ.), Παπαστάμος 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.