Iron Maidan 13 9 20 12 - 54 -
LazerWolves 11 11 10 14 - 46 -

Iron Maidan από τα (πολύ) παλιά!

Εννιά έκαναν τις νίκες τους στην Development League οι Iron Maidan αφού επικράτησαν των LazerWolves σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Iron Maidan να είναι οριακά καλύτεροι και να προηγούνται με 13-11 χάρη στα καλάθια των Παληγιάννη, Λιμνίδη και Κίσσα. Για τους φιλοξενούμενους ο Δημητρακόπουλος ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η μία ομάδα συνέχισε να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το παιχνίδι ήταν συνεχώς ισόπαλο. Οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Α. Μαλτέζο και Καλκοπέδη ενώ από την άλλη μεριά ο Δημητρακόπουλος συνέχισε να αποτελεί τη μοναδική αξιόπιστα επιθετική λύση. Σκορ ημιχρόνου, 22-22.

Στην επανάληψη οι Iron Maidan παρουσιάστηκαν καλύτεροι, πήραν σκορ από τους Μακρή, Κόντη και Θ. Μαλτέζο και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (42-32). Η... ενεργοποίηση του Παπαθωμά δεν ήταν αρκετή για τους LazerWolves που συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να βλέπουν το έργο τους να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Παναγιωτόπουλου, Μοσχάκη και Καρατζά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυναμική επιστροφή, μείωσαν σε 46-43, 4' πριν το φινάλε και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν με καθαρό μυαλό, έβαλαν τα μεγάλα σουτ και έφτασαν στη νίκη με 54-46 θυμίζοντας την ομάδα των επιτυχιών του παρελθόντος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μακρής με 5 πόντους (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/45 δίποντα, 0/9 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/34 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Iron Maidan (Α. Μακρής): Κίσσας 2, Καλκοπέδης 4, Κόντης 6, Λιμνίδης 12, Δ. Μακρής 5, Α. Μαλτέζος 4, Θ. Μαλτέζος 12, Παληγιάννης 9

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Δημητρακόπουλος 22 (1), Καρατζάς 2, Μοσχάκης 6, Παναγιωτόπουλος 5, Παπαθωμάς 8 (2), Χαντζάρας 3

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική παρουσία των νικητών στο σύνολο της αναμέτρησης.