27/01/2020
La Bola De Papel 7 20 12 16 - 55 -
Mpaloniakos 5 9 14 16 - 44 -

Ήρθε το πρώτο ροζ για τους La Bola De Papel!

Την πρώτη τους νίκη στον πέμπτο όμιλο της D2-League πήραν χθες το απόγευμα οι La Bola De Papel, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής επικράτησαν του Μπαλονιακού με 55-44, παίρνοντας έτσι άτυπη ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους La Bola De Papel να προηγούνται με 7-5, μετά από 3 πόντους του Καρατζά και βοήθειες των Οικονόμου – Κώστα Στάμου. Ο Καραχάλιος και ο Παναγιωτίδης έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Φλώρο (8π), Θεοδωράκη (4π), Σπύρο Στάμου (3π) και Οικονόμου (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 27-10! Το μόνο που κατάφερε ο Μπαλονιακός πριν την ανάπαυλα ήταν να ρίξει την διαφορά στους 13, με τον Λεβεντούρη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι La Bola De Papel πήραν εκ νέου αέρα 17 πόντων, 39-22, με τον Καρατζά να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 5 πόντους. Ωστόσο, οι γκρι δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 5 πόντους του Λεβεντούρη, αλλά και τρίποντα των Καραχάλιου – Παπαβασιλείου, μείωσαν στους 11, 39-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι κόκκινοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Οικονόμου (10π) και Φλώρο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν στην πρώτη τους νίκη με 55-44. Για τον Μπαλονιακό στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λεβεντούρης (6π), Παπαβασιλείου (4π) και Καραχάλιος (3π), ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να απειλήσουν στο 43-39, 4:30 για το φινάλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές,  18/45 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 10/34 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των La Bola De Papel ο Οικονόμου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό ο Παναγιωτίδης με 6 πόντους, έχοντας 4/5 βολές και 1/2 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καρατζάς 10, Στάμου Κ. 4, Στάμου Σ. 3 (1), Βουρλιώτης 1, Καραστάθης, Κοντίνος 2, Μαρινάκης, Φλώρος 14 (1), Οικονόμου 15, Θεοδωράκης 6

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Λιόντος, Σιδέρης 4, Λεβεντούρης 16 (1), Παναγιωτίδης 6, Κατσικάκης 2, Παπαβασιλείου 8 (1), Καραχάλιος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη!