11/03/2023
Puronto Raptors 8 13 4 13 - 38 -
Slam Ducks 20 15 10 7 - 52 -

Ισαακίδη οι Ducks έχουν... μέλλον!

Κάνοντας ένα από τα πιο μεστά τους παιχνίδια, όντας εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, οι Slam Ducks επικράτησαν των Puronto Raptors στο ΣΕΦ, με τελικό σκορ 38-52.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας, σουτ υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις και όρεξη για όμορφο μπάσκετ! Οι Slam Ducks ξεκίνησαν εύστοχα, οι Προφήτης Σ, Καραλουκάς και Σαφράς βρίσκονταν με κλειστά μάτια και οι προσπάθειες του Δαλιακόπουλου δεν έφταναν για κάτι παραπάνω από το 8-20 που έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ οι Puronto.

Πολλά τα λάθη από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν παράλληλα άστοχοι και αδυνατούσαν να ακολουθήσουν στο σκορ, με τον Σιαπκά (3) να δείχνει διάθεση. Η είσοδος του Μπούνταλη έφερε σκορ και από το ποστ, με τους Ducks να κλείνουν το εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο με σκορ 21-35.

Ο Καραλουκάς με ηρεμία, έδινε τον τόνο στις επιθέσεις των Ducks, έτρεχε οπότε έπρεπε... φρέναρε οπότε μπορούσε και ξεχώρισε μαζί με Προφήτη Λ. και Τσουμάκο στην εκ νέου αύξηση της διαφοράς, με την τρίτη περίοδο να πιστοποιεί και με τη βούλα πως δύσκολα θα άλλαζε κάτι στη συνέχεια, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-45.

Η μεγάλη διαφορά στο σκορ και ο ρυθμός που έπεσε λιγάκι, έφερε το 38-52 στον πίνακα ως τελικό σκορ, με τους Slam Ducks να πιστοποιούν την καλή τους κατάσταση και να επικρατούν των Puronto των πολλών απουσιών!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραλουκάς με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Raptors ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιαπκάς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ενα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενα κόψιμο και 9 λάθη! Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 3/6 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα και 4 λάθη.

Puronto Raptors (Κατής): Βουτσίνος, Κουλούρης 9, Σιαπκάς 14, Δαλιακόπουλος 2, Κατσουράνης 11, Κατής 2.

Slam Ducks (Ισαακίδη): Μαυρομιχάλης, Σαφράς 5, Χάλδας 7, Προφήτης Λ. 11, Προφήτης Τ. 10, Ισαακίδης, Λειβαδής, Μπούνταλης 7, Τσουμάκος 2, Καραλουκάς 10.

Τί μας άρεσε: Η αναλογία ασίστ/λαθών των Ducks, 16/4!