27/12/2023
Kavlanta Hawks 11 13 10 17 - 51 -
Airμπωλ 19 14 13 12 - 58 -

Ισοφάρισαν νίκες και ήττες οι Airμπωλ!

Επικρατώντας σχετικά εύκολα των Kavlanta Hawks με 51-58 οι Airμπωλ ισοφάρισαν νίκες και ήττες, κλείνοντας τη φετινή χρονιά με ρεκόρ 7-7 στον πρώτο όμιλο της Development League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, έχοντας σε πολύ κατάσταση τους Κόππολα (6π.) και Βουτσελάκο (6π.). Με Γεωργακόπουλο (6π.), Πέτσα (3π.) και Πεντάρη (2π.) απάντησαν στα πρώτα λεπτά οι Hawks που δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν μοιρασμένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14. Κολυβάς (7π.), Πέτσας (4π.), Καραγιάννης (2π.) και Γεωργακόπουλος (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ντζούρας (6π.) ξεχώρισε από πλευράς Airμπωλ. Σκορ ημιχρόνου, 24-33.

Μετά την ανάπαυλα οι Airμπωλ διατηρούσαν τα ηνία, όμως αδυνατούσαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, καθώς οι Hawks έβρισκαν τρόπους να παραμένουν κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ούτε εκείνοι εντυπωσίαζαν με την εικόνα τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Hawks παρά τον τραυματισμό του Γεωργακόπουλου πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βιδάλη (10π.) και Πέτσα (5π.). Οι Airμπωλ, παρότι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, διαχειρίστηκαν την κατάσταση και με καλάθια των Βουτσελάκου (6π.) και Δαλίτσικα (2π.) έφτασαν τελικά στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kavlanta Hawks είχαν 15/42 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι Airμπωλ είχαν 22/58 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ντζούρας με 15 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτσας με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς) : Βιδάλης 11 (2), Γεωργακόπουλος 10, Καραγιάννης 2, Κολυβάς 8 (1), Μπόικο, Νικολάου, Πεντάρης 6 (1), Πέτσας 14.

Airμπωλ (Μπιλάλης) : Βουτσελάκος 15, Δαλίτσικας 2, Κόππολα 8, Κυριάκος 3 (1), Μουσταφέρης 5, Μπιλάλης, Ντζούρας 15 (3), Οικονομάκης 4, Οργίνος 2, Ραπτοδήμος 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.