28/10/2023
Rakuzan 15 9 13 9 - 46 -
Τεμπελχανάδες 15 17 16 7 - 55 -

Ισοφάρισαν νίκες και ήττες οι Τεμπελχανάδες!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Τεμπελχανάδες έφτασαν τις 3 νίκες στην Development 2 League, επικρατώντας σχετικά άνετα της Rakuzan με 46-55. Μοιρασμένο πλέον το ρεκόρ για την ομάδα του Ανδρικόπουλου, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 2-5.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ικανοποιητικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά και καμία εκ των δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Λογοθέτης (9π.) ξεχώρισε από πλευράς γηπεδούχων, ενώ στην άλλη πλευράς ο Δημαράς (6π.) έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Τεμπελχανάδες με νέο επιθετικό κρεσέντο του Δημαρά (9π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Σαμωνά (3π.) και Καρακεσίσογλου (2π.) έχτισαν διαφορά σχετικής ασφαλείας. Η Rakuzan, παρά την προσπάθεια των Λογοθέτη (3π.), Παυλίδη (2π.), Τούντα (2π.) και Αυγερινού (2π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό και πήγε προς τα αποδυτήρια, ούσα πίσω με 8 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 24-32.

Μετά την ανάπαυλα οι Τεμπελχανάδες κατάφεραν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα, με τον Σαμωνά (11π.) να είναι καταιγιστικός σε αυτό το διάστημα. Η Rakuzan εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά, χάρη στους Αυγερινό (7π.), Λογοθέτη (3π.) και Τούντα (3π.), όμως στην άμυνα αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και το επιμέρους σκορ να γράφει 9-7 υπέρ της Rakuzan, η οποία δεν κατάφερε να αποφύγει την πέμπτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Οι Τεμπελχανάδες ολοκλήρωσαν τη νικηφόρα τους εμφάνιση με καλάθια των Καρακεσίσογλου (5π.), Καραγεώργου (3π.) και Φωτίου (2π.) και επικεντρώνονται πλεόν στο προσεχές ματς απέναντι στους Flint Tropics.

Στο τέλος του αγώνα, η Rakuzan είχε 18/66 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Τεμπελχανάδες είχαν 14/52 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καραγεώργος με 6 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Λογοθέτης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/19 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Rakuzan (Τούντας) : Αθανασόπουλος 2, Λογοθέτης 20, Αυγερινός 11 (1), Παυλίδης 4, Τούνας 9 (1).

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος) : Ανδρικόπουλος, Δημαράς 16 (2), Καραγεώργος 6 (2), Καρακεσίσογλου 11 (1), Κολιούσης 2, Σαμωνάς 16 (3), Φωτίου 4, Χράπαλος.

Τι μας άρεσε : Το κρεσέντο του Σαμωνά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.