22/06/2023
Blue Rose 12 13 15 12 - 52 -
Colombians BC 17 16 15 22 - 70 -

Ισοφάριση από Colombians και τώρα τα ωραία!

Σε μία αναμέτρηση η οποία φάνηκε πως κρίθηκε στο πάθος και την θέληση για τη νίκη, οι Colombians όντας με την πλάτη στον... τοίχο επικράτησαν του Blue Rose με 52-70 στο Περιστέρι, με το επόμενο παιχνίδι να κρίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Τριανταφύλλου και ο Καρατζάς πήραν τις περισσότερες προσπάθειες στο ξεκίνημα για το Rose, το οποίο όμως πληγώθηκε από τις αργές του επιστροφές, με τους Colombians να τρέχουν και με αιχμή τους Νίκο Γιαννακόπουλο και Πασχαλάκη να περνούν μπροστά με 12-17 για πρώτο δεκάλεπτο.

Συλλογική προσπάθεια για τους γηπεδούχους, με τον Θεοδωρικάκο να μπαίνει στο παρκέ και να δίνει δυναμική παρουσία κάτω από τα καλάθια, με το Rose να μειώνει. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν, ο Πασχαλάκης ήταν εξαιρετικός και το ημίχρονο βρήκε μπροστά την παρέα του Ρετουνιώτη με σκορ 25-33.

Η μείωση του σκορ στους 2 (33-35) έδωσε άλλο... τόνο στον αγώνα, με Κιούκη από τη μία και Θεοφανόπουλο και Καρατζά από την άλλη να ανταλλάσουν καλάθια, μέχρι ένα του Γιαννακόπουλου ανεβάσει τη διαφορά στους 8 και κάνει τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-48.

Το παιχνίδι δεν... έφευγε από τα χέρια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήθελαν πάση θυσία να πάνε τη σειρά σε τρίτο "επεισόδιο" επικρατώντας με σκορ 52-70, με το πάθος και την καλή τους αγωνιστική κατάσταση να ενθουσιάζει την κερκίδα και το επόμενο παιχνίδι να αναμένεται... καυτό!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κιούκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Rose ξεχώρισε ο Γιώργος Καρατζάς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/40 δίποντα, 2/27 τρίποντα, 8/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 7/41 τρίποντα, 13/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Βροντάκης 1, Γιαννακής 3, Θεοδωρικάκος 3, Θεοφανόπουλος 2, Καρατζάς 20, Κωνσταντινίδης, Λιθόπουλος 10, Μαυροειδάκος 4, Ντόκος 2, Πάτερος, Τριανταφύλλου 7.

Colombians (Ρετουνιώτης): Βελέντζας 5, Γιαννακόπουλος Κ. 8, Γιαννακόπουλος Ν. 20, Καλαβρουζιώτης, Κιούκης 18, Κυριακόπουλος, Πασχαλάκης 17, Ρετουνιώτης, Τακίδης 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των Colombians!