25/05/2022
La Bola De Papel 12 14 14 15 - 55 -
Beer Team 17 14 10 14 - 55 -

Ισόπαλη η πρώτη μονομαχία!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 της Development 2 , η La Bola De Papel και η Beer Team αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 55-55 , αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της δεύτερης αναμέτρησης που θα πραγματοποιηθεί τη Παρασκευή στο Athens Sports Hall .

Οι δύο ομάδες ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Μιχαήλ Τσουκάλη και Γιώργο Μεταξά   , καθώς κυριάρχησαν  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησαν στα ριμπάουντ  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 34 και 9 πόντους αντίστοιχα  στο ενεργητικό τους  .

Στο  πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι  με τους Θεοδοσόπουλο  και Μεταξά να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 2-13 , για να έρθει η αντίδραση της παρέας του Μαρινάκη  , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ σερί 10-4  έκλεισαν τη περίοδο στο μείον πέντε , 12-17  . Οι Μιχαήλ και Παναγιώτης Τσούκαλης πέτυχαν από 4 πόντους  , ενώ ο θεοδοσόπουλος  είχε 6 .

Στο ξεκίνημα του δευτέρου κομματιού της αναμέτρησης η Beer Team  με όπλο την εξαιρετική της άμυνα , αλλά και τον Θεοδοσόπουλο να ξεδιπλώνει στο παρκέ του Basketaki Arena όλες τις πτυχές του ταλέντου του άνοιξαν την απόσταση που χώριζε τις δυο ομάδες στους δεκατέσσερις πόντους , 14-28  , οι <<ροσονέρι>> με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 μείωσαν στους δύο , 26-28 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 26-31 υπέρ των φιλοξενουμένων    .

Στη τρίτη περίοδο η Beer Team διατήρησε το προβάδισμα , 29-33 και 31-37 , η La Bola με τον Μιχαήλ Τσουκάλη να πετυχαίνει εφτά αναπάντητους πόντους προσπέρασε με έναν , 38-37 , για να έρθει νέα απάντηση της Beer , αφού με ένα υπέρ της 2-4 έκλεισε τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 40-41 . Ο Μιχαήλ Τσούκαλης πέτυχε 10 πόντους  , ενώ ο Ανδρόνικος  είχε 4 .

Το τέταρτο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , αφού οι γηπεδούχοι με την καλαθομηχανη Μιχαήλ Τσουκάλη στη ζώνη του λυκόφωτος  πήραν τα ηνία του αγώνα , 48-44 , οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 ανέκτησαν το προβάδισμα , 48-49 , η La Bola έφερε την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 52-52  , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 55-55  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Τσουκάλης  34 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Μεταξάς είχε 9 πόντους , 13 ριμπάουντ 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο   .

Η La Bola De Papel είχε 22/49 δίποντα , 3/22 τρίποντα  , 2/8 βολές ,  47 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  5 κλεψίματα  , 1 κόψιμο  και 11 λάθη  . Η Beer Team είχε 15/51 δίποντα , 5/21 τρίποντα  , 10/24 βολές ,  54 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  6 κλεψίματα  , 1 κόψιμο  και 10 λάθη  .

La Bola De Papel(Μαρινάκης) : Μιχαήλ Τσουκάλης 34 , Τζαναβάρας 2 , Κοντίνος 4 , Μαρινάκης 3 , Φλώρος 10 , Παναγιώτης Τσουκάλης 2   .

Beer Team(Μαυράκης) : Μαυράκης , Ανδρόνικος 10 , Κρεκούκης 7 , Λαγουτάρης 2 , Θεοδοσόπουλος 12 , Γρατσίας 9 , Τζατζαράκης 2 , Μεταξάς 9 , Φικάρης 4   .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια της  !