19/04/2023
Young Ballers BC 9 12 7 13 - 41 -
Gran Μανάρια 6 12 15 8 - 41 -

Ισοπαλία και όλα «ανοιχτά»!

Απόλυτη ισορροπία υπήρξε στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στους Young Ballers και τα Gran Μανάρια, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επικρατήσει και έτσι το 41-41 αφήνει «ορθάνοιχτη» την πρόκριση στους «8» της Evolution League. Τα Μανάρια έδειξαν πόσο «σκληρό καρύδι» είναι και έδειξαν στους πρωτοπόρους της κανονικής διάρκειας πως το έργο τους μόνο εύκολο δεν θα είναι.

Όσον αφορά το ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα δεν έπιασε υψηλά επίπεδα, με το σκορ να είναι χαμηλό. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» στις πρώτες φάσεις, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα και τον Μουζάκη να γράφει το 7-6. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Young Ballers να είναι μπροστά, καθώς ο Στεφανάκος διαμόρφωσε το 9-6.

Οι Young Ballers παρουσίασαν ένα αρκετά καλό πρόσωπο στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα μικρό σερί τους έφτασαν στο 17-8. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση σε αυτό το μικρό ξέσπασμα των αντιπάλων τους και χτυπώντας πίσω από τα 6,75 έφεραν το ματς στον πόντο (17-16). Ο Κρόκος πήρε πάνω του κάποιες φάσεις λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι το προβάδισμα παρέμεινε στην πλευρά των γηπεδούχων με το σκορ στο 21-18.

Ο Ισίδωρος Τσίγκος πρωταγωνίστησε στις πρώτες προσπάθειες του τρίτου δεκαλέπτου και έβαλε μπροστά τα Gran Μανάρια με 21-22. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά «κεφάλι» με τον Ζορμπάνο, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις επιθετικά, εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και προηγήθηκαν 28-31. Ο Αλεξανδρίδης «μίλησε» τελευταίος στο δεκάλεπτο και με το δικό του δίποντο έγραψε το 28-33 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι Young Ballers πλέον είχαν βρεθεί να κυνηγούν στο σκορ, αλλά η αντίδραση δεν άργησε να έρθει με τους Ζορμπάνο, Μουζάκη και Στεφανάκο. Έτσι η διαφορά έπεσε ξανά στον ένα πόντο (36-37). Οι Young Ballers ξέφυγαν λίγο πριν το φινάλε, με τον Στεφανάκο να γράφει το 38-37, ενώ λίγο αργότερα ο Ανδρεάδης με τρίποντο έκανε το 41-37. Τα Gran Μανάρια δεν το έβαλαν κάτω και οι Νερούτσος-Σκιαδόπουλος έφεραν το ματς στα ίσα και στο 41-41. Τίποτα δεν άλλαξε στις τελευταίες φάσεις, καμία ομάδα δεν πήρε τη νίκη και πλέον οι δύο ομάδες άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού, εκεί που όλα θα ξεκινήσουν από το «μηδέν».

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Προκόπιος Παπαευσταθίου με 5 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Young Ballers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ανδρεάδης με 7 πόντους, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Οι Young Ballers τελείωσαν το ματς με 14/34 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 7/12 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Τα Gran Μανάρια μέτρησαν 10/37 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 6/8 βολές, 45 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα είχαν 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 8(7ρ.), Κρόκος 4(3ρ.), Ζορμπάνος 8(4ρ.), Καβαλλάρης 4(5ρ.), Τσατάλης 5(6ρ.), Σταματής, Ανδρεάδης 7(10ρ.), Μουζάκης 5(2ρ.)

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Α. Τσίγκος 5(7ρ.), Αλεξανδρίδης 2(3ρ.), Ι. Τσίγκος 6(7ρ.), Σκιαδόπουλος 11(7ρ.), Νερούτσος 6(2ρ.), Σκληρός 2(10ρ.), Παπαευσταθίου 5(7ρ.), Καμπόλης 4(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε στο ματς και το πάθος των παικτών.