13/10/2019
Πι Stoli α 10 8 15 18 - 51 -
Transporters 14 22 15 23 - 74 -

Ισοπεδωτικοί οι Transporters!

Το βράδυ της Παρασκευής 11, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα , οι Transporters κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της ιστορίας τους επικράτησαν εύκολα με 74 – 51 απέναντι στα γεμάτα απουσίες Πistoliα.

Οι Transporters προηγήθηκαν γρήγορα με τρίποντο του Γκέου και καλάθι του Θεοδωρόπουλου αλλά τα Πιστόλια ανέκαμψαν γρήγορα και με 4 πόντους του Λιόλιου και καλάθια από Κρίκο και Γραικούση πήραν το προβάδισμα 8 – 5.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με πρωταγωνιστή τον Γκέο(5)και βοήθειες από Θεοδωρόπουλο και Πίπερο πέρασαν μπροστά , ενώ ο Ντάσκαρης με δίποντο διαμόρφωσε το 10 – 14.

Με δύο γρήγορα τρίποντα από Πίπερο και Κορώση ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι για να απαντήσουν τα Πιστόλια με τον ίδιο τρόπο με Λιόλιο και Λαδά( 16 – 20).Στα έξι λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ημιχρόνου οι Transporters ήταν εξαιρετικοί και με οδηγό τον Σιώτα(8), τρίποντο του Κορώση και 4 πόντους του Γκέου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 16 – 36!

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο ημίχρονο και ανέβασαν περισσότερο την διαφορά με Κορώση, Πίπερο και Θεοδωρόπουλο να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι( 16 – 43).Σε εκείνο το σημείο τα Πιστόλια έκαναν μια μικρή αντεπίθεση με 5 πόντους του Λιόλου, τρίποντο του Λαδά και γκολ φάουλ του Κρίκου μειώνοντας σε 27 – 43.Στη συνέχεια η ομάδα του Βασίλη Βρύση βρήκε ακόμα 8 πόντους με Σιώτα, Κορώση και Πίπερο , ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με Γραικούση και Κοτσακά 31 – 51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και αφού το ματς είχε κριθεί , οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ με τις δύο επιθέσεις να πρωταγωνιστούν. Τα Πιστόλια έβαλαν 18 πόντους με τον Λιόλιο (14) να βρίσκει το χέρι του κι ένα τρίποντο του Παπαδιονυσίου , ενώ οι εκπληκτικοί Transporters με Θεοδωρόπουλο(6), Πίπερο, Κορώση(5), Γκέο και Σιώτα(7) να προσθέτουν άλλους 23 ολοκλήρωσαν το ματς παίρνοντας εμφατική νίκη με 51 – 74.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κορώσης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λιόλιος με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά τα Π istoli α είχαν 9-32 δίποντα, 8-25 τρίποντα, 9-18 βολές , κατέβασαν 30 ριμπάουντ , μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Transporters είχαν 21-35 δίποντα , 8– 17 τρίποντα, 8 – 13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Πistoliα ( Χ.Παπαδιονυσίου): Ντάσκαρης 4(7ρ.), Γραικούσης 4 (3ασ.), Γιαννουλάκης, Λιόλιος 26 (4κλ.), Κρίκος 6(4κλ.), Κοτσακάς 2 , Λαδάς 6(8ρ.), Δ.Παπαδιονυσίου 3.

Transporters (Βρύσης): Σιώτας 19(8ρ.), Θεοδωρόπουλος 12(4ασ.) , Χ. Γκέος 14(5ασ.), Βρύσης 1, Κορώσης 15(10ρ.), Πίπερος 13(6ασ.).

Τι μας άρεσε: Οι Σιώτας και Πίπερος δίνουν άλλη ταχύτητα στους Transporters!