15/07/2021
Pink Panthers 6 4 14 15 - 39 -
Χάνειball 15 15 20 14 - 64 -

Ιστορική πρόκριση για ΧάνειBall!

Σπουδαία νίκη πρόκριση πήραν οι ΧάνειBall στο κλειστό των Μελισσίων, αφού κέρδισαν πολύ εύκολα με 64-39 τους Pink Panthers και «τσέκαραν» το εισιτήριο για τα playoff, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Χάνειball μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ, παίζοντας σωστά στην επίθεση, αλλά και εξαιρετικά στην άμυνα. Ο συνδυασμός αυτός, τους οδήγησε στο να κλείσουν τη πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-6 , έχοντας για κορυφαίο τον Θανάση Μπελεφάντη που σημείωσε 4 πόντους. Για τους Pink Panthers, που έμειναν χαμηλά στην επίθεση, 3 πόντους έβαλε ο Μόσκιου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι ΧάνειBall έπαιζαν μαγικά στην επίθεση και χτυπούσαν μέσα στο «ζωγραφιστό», εκεί όπου ο Γιώργος Καραμπάς δέσποζε, σημειώνοντας 8 πόντους. Το ημίχρονο, έκλεισε στο συν 20 για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 30-10. Για τους Panthers, από δύο πόντους έβαλαν οι Μόσκιου και Αραμπατζής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Pink Panthers έτρεξαν ένα γρήγορο 8-0 σερί με τους Μόσκιου και Μαυρογόνατο και μείωσαν στους 12, 30-18. Ωστόσο, οι ΧάνειBall αντέδρασαν, με τρομερά ποσοστά από τα 6,75 με τον Κώστα Χριστόπουλο να σημειώνει 3 τρίποντα και τον Δημήτρη Χριστόπουλος 1. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ΧάνειBall διαχειρίστηκαν με ευκολία το προβάδισμα που είχαν και πήραν μία εύκολη, αλλά σημαντική νίκη-πρόκριση με 64-39. Καραμπάς από την μία με 9 πόντους και Μαυρογόνατος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Καραμπάς με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Μαυρογόνατος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 17/64 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 2/6 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/60 εντός πεδιάς, 6/14 τρίποντα και 8/12 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Pink Panthers (Βενάρδος): Φλώρος 3, Μόσκιου 7, Αραμπατζής 4, Βενάρδος Π, Μαυρογόνατος 11, Βενάρδος Θ, Κοντός 2, Σταφυλλαράκης 6, Ρωμανός, Παππούτσης 6.

ΧάνειBall (Χριστόπουλος): Μπελεφάντης 6, Γεωργίου 8, Χριστόπουλος Κ 15, Χριστόπουλος Σερ. Κ, Χριστόπουλος 5, Καραμπάς 23, Ρίσβας 7.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκαναν οι ΧάνειBall!