26/10/2021
Young Ballers BC 6 15 13 21 - 55 -
Green Rose BC 6 10 9 7 - 32 -

Ήταν μέχρι να πάρουν μπρος οι Young Ballers!

Ανεβάζοντας στροφές στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, οι Young Ballers επικράτησαν τελικά εύκολα του Green Rose με 55-32 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκαναν το 2/2 στον πέμπτο όμιλο της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 6-6. Για τους γηπεδούχους από 3 πόντους σημείωσαν οι Βαρκάρης και Ανδρεάδης, ενώ για το Green Rose 4 πόντους είχε ο Μουτζούρης και 2 ο Τσελεκούνης.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με προσωπικό show του Μερμίγκη με 9 πόντους και 4 του Βαρκάρη, οι Young Ballers πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-16. Ο Μερσινιάς με 4 πόντους και οι Ροζάκης – Κανίνιας με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Green Rose μπήκε πιο δυνατά και με προσπάθειες των Τσελεκούνη, Μερσινιά, Μουτζούρη και Δημητρόπουλο, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 25-25, 5:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το υπόλοιπο του δεκαλέπτου ανήκε στους πράσινους, καθώς έτρεξαν 9-0 σερί και με ηγέτη τον Ζορμπάνο με 5 πόντους, πήραν για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 34-25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Young Ballers και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη με 55-32, έπειτα από 5 πόντους του Ανδρεάδη, 4 του Μερμίγκη και τρίποντα των Ράπτη – Ζορμπάνου Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά, με τον Τσελεκούνη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Κανίνια 3.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 20/50 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Κορυφαίος των Young Ballers ο Βαρκάρης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Young Ballers (Στεφανάκος): Κοσμόπουλος 2, Στεφανάκος 2, Ζορμπάνος 10 (2), Νάκος 4, Βαρκάρης 9, Ανδρεάδης 10 (1), Μερμίγκης 15, Ράπτης 3 (1)

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Τσελεκούνης 9, Μερσινιάς 6, Καναβάρος Κ., Καναβάρος Θ., Παναγιωτάκος, Κανίνιας 6 (1), Μουτζούρης 6, Δημητρόπουλος 2, Ροζάκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τελευταίο δεκαπεντάλεπτο των Young Ballers!