10/11/2021
Optimus Priamus 15 1 12 5 - 33 -
Campeon Εθνικός Star 13 15 11 8 - 47 -

Ήταν Star και κέρδισε ο Εθνικός!

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ο Εθνικός Star κέρδισε τον Optimus Priamus με 47-33 και έφτασε έτσι τις δύο νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development2 League. Στο 2-2 και ο Optimus Piamus.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ο Oprimus Priamus, ήταν λίγο καλύτερος και προηγήθηκε με 15-13 με τον Γιάννη Μπούρμπουλα να σημειώνει 6 πόντους. Για την ομάδα του Σιαπάνη, μόνος έπαιζε στην επίθεση που έβαλε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Ο Εθνικός Star έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και τρομερή άμυνα αφού δέχθηκε μόλις ένα πόντο. Στην επίθεση βρήκε λύσεις και έτρεξε ένα επιμέρους 15-1 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-16. Για τον Εθνικό, σκυτάλη από τον Βαλμά πήραν οι Λάγιος και Τόλιας, ενώ τον μοναδικό πόντο που σκόραρε ο Priamus τον έβαλε ο Σκουτέρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο o Optimus Priamus προσπάθησε να «σφίξει» την άμυνα του και να γίνει λίγο πιο πιεστικός. Ως ένα σημείο το κατάφερε, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει αρκετά. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 11, 39-28, τρέχοντας ένα επιμέρους 12-11. Βαλμάς από την μία με 6 πόντους και Χατούνογλου από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός Star διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και παίζοντας μεστά και σε άμυνα και σε επίθεση πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 47-33, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 2-2. Στο ίδιο «έπεσε» και ο Priamus, μετά την ήττα του. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Εθνικός ήλεγξε απόλυτα το ματς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Κυρίμης με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά ο Priamus είχε 12/55 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 6/13 βολές. Πήρε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα, έκανε 23 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 20/62 εντός πεδιάς, 0/9 τρίποντα και 7/14 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 2 τάπες.

Optimus Priamus (Μουστάκας): Μπούρμπουλας 8, Φουντουλάκης 2, Σκουτέρης 1, Κυρίμης 8, Λοΐζος 3, Ορφανουδάκης 4, Νομικός 2, Δάρας 2, Χατούνογλου 3.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Λάγιος 4, Αργύρης 5, Τόλις 2, Σέργης 4, Βαλμάς 18, Ζουρίδης 6, Σιαπάνης 2, Δεληδάκης 6.

Τι μας άρεσε: To ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!