21/02/2023
Hoopers BC 19 18 10 7 - 54 -
Milwaukee Sucks 17 16 19 23 - 75 -

Ήταν Sucks στο δεύτερο ημίχρονο!

Μπορεί να τα βρήκαν "σκούρα" και να φλέρταραν με μία... "γκέλα", όμως οι Milwaukee Sucks με εξαιρετική μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν των Hoopers στο Μαζαράκη και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Άκρως παραγωγικό και ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Hoopers να προηγούνται με 19-17 χάρη στα καλάθια των Τσεκούρα, Λιόκα, Γεωργόπουλου και Λιαράκου. Οι Sucks από την άλλη μεριά, είχαν σε καλή κατάσταση τους Παγούνη, Κάζα και Μαυροειδή, όμως η άμυνά τους δεν ήταν τόσο καλή όσο μας έχουν συνηθίσει.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, κάνοντας το σκορ 37-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι που είδαν στο πρόσωπο του Διαμάντη μια επιπλέον λύση στην επίθεση, συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά.

Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους και παίρνοντας σημαντικά καλάθια από τους Φωτόπουλο, Οικονόμου και Κάζα οι Sucks έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σκορ 10-19 και μετέτρεψαν το 37-33 του ημιχρόνου σε 47-52 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Η ομάδα του Τσεκούρα "κόλλησε" στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου στην επίθεση, έκανε αρκετά λάθη, ωστόσο κάποια μεγαλαυ σουτ των Μπίθα και Ματθαίου την κράτησαν ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Sucks μας θύμισαν την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-23 και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με το εντυπωσιακό 54-75. Οι γηπεδούχοι επηρεάστηκαν από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, γκρέμισαν όσα έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο και γνώρισαν την ενδέκατη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φωτόπουλος με 13 πόντους (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/47 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ.

Hoopers (Τσεκούρας): Λιαράκος 15 (2), Λιόκας 5, Γεωργόπουλος 9, Λυγερός 10, Ματθαίος 6, Μπίθας 5 (1), Ρέμπελος, Τσεκούρας 4

Milwaukee Sucks (Διαμάντης): Γάτσιος 2, Διαμάντης 6 (2), Κάζας 16 (1), Μαυροειδής 11 (1), Οικονομική 8, Παγούνης 10 (2), Φωτόπουλος 13 (2), Καββαθάς 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο και η αντίδραση που έβγαλαν οι νικητές όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.