15/06/2022
Basketfathers 23 15 8 16 - 62 -
Chicago Hulks 17 20 15 15 - 67 -

Ήταν θέμα θέλησης και Νάσσου!

Με τον Σιαχάμη να κάνει άλλο ένα… γεμάτο παιχνίδι και τον Νάσσου να ξεχωρίζει, οι Chicago Hulks επιβλήθηκαν των Basket Fathers και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι το 62-67, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ!

Αρκετά μοιρασμένο και γεμάτο όμορφες ατομικές ενέργειες ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο παρέες, με τον Χατζή να τραβάει τα βλέμματα για τους κόκκινους, οι οποίοι παρά το αρχικό τους προβάδισμα, δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους Δερμιτζάκη, Κωστή και Καλτσά στη συνέχεια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 23-17, με τον Αμπατζή και τον Σιαχάμη να ξεχωρίζουν στο τέλος!

Η είσοδος του Σιάνη και η συνεχής καλή επιθετική λειτουργία των Fathers, κρατούσαν το προβάδισμα υπέρ τους, με τον Αμπατζή να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός. Ο Χατζής με τον Κονιτόπουλο παρέταξαν την… ενέργειά τους και τη διάθεσή τους στο παρκέ του ΣΕΦ, με τη διαφορά να μαζεύεται και το πρώτο μέρος να κλείνει στο 38-37 για Fathers.

Αρκετά βελτιωμένοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Hulks, με την παρέα του Σιαχάμη να κάνει ένα σερί 4-10 και να παίρνει τα ηνία του αγώνα, με τον Νάσσου να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να τιμωρεί τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων, οι οποίοι έβαλαν τη μπάλα μέσα, προσπάθησαν να… χτυπήσουν στα miss match του Αμπατζή, αλλά έκλεισαν την τρίτη περίοδο πίσω με 46-52, ύστερα από τρίποντο του Νάσσου κοντά στη λήξη.

Καταπληκτικό το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Fathers να πάνε το παιχνίδι στο καλάθι, τους Hulks να παίζουν πιο… σετ ψάχνοντας τις καλύτερες δυνατές επιλογές μπροστά, με το… μυαλωμένο αυτό παιχνίδι να δίνει εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα στην παρά των Αλέξανδρου και Νίκου Τιγγινάγκα, με τελικό σκορ 62-67.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Νάσσου με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Fathers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Αμπατζής με 22 πόντους, 25 (!) ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/46 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 8/14 βολές, 53 ριμπάουντ,16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/21 βολές, 38 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Basket Fathers (Αμπατζής): Αμπατζής 22 (25 ριμπ.), Σιάνης 6, Καρακάσης, Καλτσάς 6, Κωστής 13, Κλαδής, Περάκης 3, Τυράκης 2, Δερμιτζάκης 10.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Σιαχάμης 17, Τσαρτσής 2, Χατζής 14, Μπαντουβάκης 3, Τιγγινάγκας Ν. , Τιγγινάγκας Α. , Κονιτόπουλος 10, Πραγιάννης, Νάσσου 21.

Τί μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα που είχε η αναμέτρηση!