05/10/2021
Delicatoi 13 11 12 15 - 51 -
Vatos Krokos 10 10 28 17 - 65 -

Ήταν Vatos Krokos στο δεύτερο ημίχρονο!

Στο κλειστό του Κολωνού παρακολουθήσαμε το παιχνίδι ανάμεσα στους Delicatous και τους Vatos Krokos που βρήκε νικητές τους δεύτερους με 51-65. Από ένα ημίχρονο καλό είχαν οι δύο ομάδες, όμως οι Vatos Krokos ήταν σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και, παρά τις δυσκολίες του πρώτου, νίκησαν σχετικά εύκολα.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Delicatoi οι οποίοι πήραν προβάδισμα από νωρίς με 6-0 (3′) και 10-3 (5′). Όμως οι Vatos Krokos ισορρόπησαν και μείωσαν στην λήξη του δεκαλέπτου σε 13-10. Ο Βρακάς Στ. καλύτερος για τους Delicatous με εννέα πόντους, ο Καλλίτσης κράτησε κοντά τους Vatos Krokos με πέντε.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι Delicatoi δεν έχασαν το προβάδισμα σε καμία στιγμή. Οι Vatos Krokos ήταν απελπιστικά άστοχοι από το τρίποντο καθώς η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων δούλευε σωστά. Με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Delicatoi ήταν μπροστά με 24-20 έχοντα τον Παπαχαραλάμπους πρώτο σκόρερ με τέσσερις πόντους και τον Βρακά Στ. με τρεις απο κοντά, ενώ οι Vatos Krokos είχαν τους Χριστόπουλο και Αμαργιανό να έχουν τρεις έκαστος.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου καθώς οι Vatos Krokos βρήκαν με μεγαλύτερη ευκολία τον στόχο, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και έβαλαν τα ελεύθερα σουτ που τους έδωσαν οι Delicatoi. Γρήγορο 12-0 σερί με το ξεκίνημα για την ανατροπή, 24-32 (24′) και με ένα λεπτό να απομένει ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 32-43 με το δεκάλεπτο να λήγει 36-48 υπέρ τους. Βρακάς και Γερεουδάκης είχαν από τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, Βιντζηλαίος με εφτά και Καλλίτσης και Χριστόπουλος με πέντε καλύτεροι των Vatos Krokos.

Στην τελευταία περίοδο οι Delicatoi ήθελαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης όμως οι Vatos Krokos κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ και να συντηρήσουν μια διαφορά The Roots τάξης άνω των 10 πόντων. Έτσι κύλησε το δεκάλεπτο και με το άκουσμα της κορνας της λήξης ο πίνακας έγραφε 51-65 υπέρ των Vatos Krokos. Βρακάς Στ. με εφτά και Γερεουδάκης με έξι καλύτεροι των, ηττημένων, ο Χριστόπουλος με εφτά καλύτερος των νικητών.

Mvp της αναμέτρησης ο Άλκης Χριστόπουλος με 19 πόντους καθώς είχε 2/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 μπλοκ. Καλύτερος των Ντελικαάτων ο Γιάννης Γερεουδάκης με 14 πόντους έχοντας 5/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Delicatoi είχαν 17/34 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 11/12 βολές, 28 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Vatos Krokos είχαν 16/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 κόψιμο.

Delicatoi (Αυγουλής): Βρακάς Λ. 2, Δούκας, Αυγουλής 2 (7ρ), Τζεδάκης 2, Βρακάς Στ. 21 (2), Μαλακατές, Παπαχαραλάμπους 10 (6ρ), Γερεουδάκης 14.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 9 (3), Λάζος 4, Βιντζηλαίος 11 (1), Διακάτος 5 (1), Χριστόπουλος 19 (4τρ 7ρ), Καλλίτσας 13, Φερίδης 4.

Τι μας άρεσε: Η καλή άμυνα ζώνης των Delicaton και η κυκλοφορία της μπάλας των Vatos Krokos.