11/03/2024
The Jokers 16 17 12 16 - 61 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 10 17 18 - 56 -

Προβάδισμα παραμονής οι Jokers, έπεσαν οι Brooklyn Bets!

Δυνατό παιχνίδι, με αμφίρροπη εξέλιξη και ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, είχαμε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena! Οι Jokers έμειναν ψύχραιμοι στο μεγάλο come back των Brooklyn Bets, πήραν νίκη ανάσα με 61 – 56 και έριξαν οριστικά στην Evolution League τον αντίπαλο.

Οι ομάδες μπήκαν στο ντέρμπι με περίσσεια ενέργεια, πήγαν το ματς σε γρήγορες επιθέσεις, με τους Τζόκερς να στέκονται καλύτερα και να έχουν το προβάδισμα με 16 – 11. Ο Πανόπουλος με 8 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με Κωστελέτο – Πουγκακιώτη να προσφέρουν από 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους άστοχους σε γενικές γραμμές Bets που κυνηγούσαν από την αρχή , ξεχώρισε ο Χαλαβατζής με δύο τρίποντα.

Ίδια εικόνα είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Jokers να παίζουν καλή άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις 10 πόντους και με κορυφαίο του γηπέδου και κυρίαρχο στις δύο ρακέτες τον Πουγκακιώτη(10), έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στην αντίπερα όχθη , η ομάδα του Παναγιώτου δεν μπορούσε να περιορίσει τον power forward των γηπεδούχων και κρατήθηκε στο ματς με Χαλαβατζή(5),Μουχίμογλου(3) και Αγγελόπουλο να δίνουν τις λύσεις, για το 33 – 21 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Jokers μπήκαν αεράτοι και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης και με 4 πόντους του Πανόπουλου και καλάθια από Κωστελέτο - Φιλιππάκο, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 16. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Παναγιώτου έβγαλε αντίδραση, έσφιξε την άμυνα της και με τον Μουχίμογλου εξαιρετικό σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή με 6 πόντους και τον Αγγελόπουλο να εκμεταλλεύεται το ανοιχτό γήπεδο επίσης με 6, πλησίασε 45 – 38.

Το πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, ανήκε δικαιωματικά στους Brooklyn Bets. Η ομάδα του Παναγιώτου με τον Μουχίμογλου να κάνει μεγάλο ματς με 7 πόντους και τον Αγγελόπουλο να ακολουθεί καταπόδας με 6, γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 52 – 54. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο Πανόπουλος ανέβασε στροφές πήρε την κατάσταση στα χέρια του σκοράροντας 7 από τους 9 πόντους των Jokers και τους οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη με 61 – 56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με 13 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μηνάς Μουχίμογλου με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Jokers(Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου, Κωστελέτος 13(22ρ.), Πανόπουλος 25, Πουγκακιώτης 14, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος 4, Φραγκογιάννης 3.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 17, Δαραμούσκας 6,Μαυρογιαννάκης 6,Μουχίμογλου 16(11ρ.), Νικολαΐδης (8ρ.), Ρούσσος, Σάλλαρης, Χαλαβατζής 11(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που έδειχναν οι μετέπειτα οι νικητές και η επιστροφή των ηττημένων από το - 16.