26/02/2024
Thunder 12 13 13 18 - 56 -
Σοποτό B.C. 15 15 11 25 - 67 -

Νίκη το Σοποτό με καυτό Κουτσουρή!

Βράδυ Δευτέρας, Thunder και Σοποτό αναμετρήθηκαν για την 19η αγωνιστική της Master League, με το Σοποτό να επικρατεί με σκορ 56-67. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Δημήτρης Κουτσουρής πέτυχε triple double στην ημέρα των γενεθλίων του!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το Σοποτό, όπου έσπασαν την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους και βρήκαν εύστοχα σουτ του Αγγελογιαννόπουλου, καθώς και με τον  Γκόλια, που πήρε  δύο φορές την κατοχή  και τελείωσε τις φάσεις εύστοχα. Οι αντίπαλοι σκόραραν  με τους Ζαΐμη και Κούρτη, με το σκορ της πρώτης περιόδου να βρίσκεται στο 12-15.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού το Σοποτό συνέχισε με τον ίδιο τρόπο. Στην επίθεση, σκόραραν μέσα από το ζωγραφιστό με τους Αγγελογιαννόπουλο, Γκόλια και Κουτσουρή. Στην άμυνα γύρισαν και αυτοί σε ζώνη, μην αφήνοντας τους αντιπάλους να απειλήσουν το καλάθι του. Από τους γηπεδούχους έδωσαν κάποιες λύσεις στην επίθεση οι Ζαράνης, Κούρτης και Ζαΐμης,  φέρνοντας το σκορ ημιχρόνου στο 25-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Thunder ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, τρέχοντας ένα σερί 7-0, πέρασαν μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν, με τους Γκόλια και Αγγελογιαννόπουλο να σκοράρουν με σουτ εντός πεδίας. Το σκορ πήγαινε σε κοντινή απόσταση,  με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 38-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων του και με πρωταγωνιστή τον Κουτσουρή πήρε διαφορά ασφάλειας και κέρδισε το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν την διαφορά, με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το τελικό 56-67.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουτσουρής με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, σημειώνοντας triple double. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαΐμης Πέτρος με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 9, Ζαΐμης 16, Ζαράνης 6, Κούρτης 10, Μαστορίδης 4, Τζούρτος 7, Χόντος 4.

Σοποτό (Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 14, Γκόλιας 23, Καρατζάς 4, Κουτσουρής 13, Λουρίδας 2, Χαλκιαδάκης 8, Χουλιάρας 3.

Τι μας άρεσε: Η εκρηκτική εμφάνιση του Κουτσουρή , σε συνδυασμό με το όμορφο μπάσκετ του Σοποτό!