18/10/2019
Office Ηρακλείου 12 11 6 28 - 57 -
LazerWolves 19 10 11 12 - 52 -

Και… δεν έχασε ο Office Ηρακλείου!!

Για 34 λεπτά οι Ηρακλειώτες ήταν πίσω στο σκορ και κοντά στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν, που θα σήμαινε και τον αποκλεισμό από το Basketaki Cup, όμως οι Τζίκας, Τσιολάκης και οι Λαμπρόπουλοι δεν μπορούσαν να σκεφτούν ότι θα συμβεί αυτό! Με ένα επί μέρους 23-10 στο τελευταίο οκτάλεπτο γύρισαν το παιχνίδι, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ως πρώτοι και αήττητοι από τον 27ο όμιλο και άφησαν έξω τους Lazers, οι οποίοι είχαν φτάσει μέχρι το +13, όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και το πλήρωσαν.

Αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ήταν οι Λέιζερς και οι Αντωνακόπουλος, Βρέτταρος, Ασημομύτης φρόντισαν να τους δώσουν προβάδισμα 12 πόντων από την πρώτη περίοδο (7-19 στο 7’), με τον Office να συνέρχεται σιγά σιγά και τους Τσιολάκη, Γιάννη Λαμπρόπουλο να μειώνουν στο 12-19 του δεκαλέπτου.

Οι «γαλάζιοι» έμειναν μπροστά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στη δεύτερη περίοδο, κυρίως γιατί οι Ασημομύτης, Δουνδουλάκης και Μοσχάκης έβρισκαν στόχο όποτε πήγαιναν να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι, οπότε τα τρίποντα από Γιάννη Λαμπρόπουλο, Τσιολάκη και Δημήτρη Λαμπρόπουλο δεν έφτασαν στους «μπλε» για να αλλάξουν κάτι δραματικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-29.

Η ταχύτητα του Μοσχάκη και η ψυχραιμία από Βρέτταρο, Δουνδουλάκη, Κοντιζά διατηρούσε την απόσταση στους 13 πόντους για τους Lazers στο τρίτο δεκάλεπτο (27-40 στο 29’) και οι Ηρακλειώτες με δύο βολές από Γιάννη Λαμπρόπουλο, Στεργιώτη διαμόρφωσαν το 29-40 με τη λήξη του 30ου λεπτού.

Και εκεί που φαινόταν ότι το ματς θα πάει έτσι μέχρι το τέλος, έγινε η ανατροπή σκηνικού. Μετά το 32’ και το 34-42 που έδινε ακόμα μια… ασφάλεια στους φιλοξενούμενους, ήρθε ένας εκνευρισμός στους Λέιζερς και παράλληλα αυξήθηκε η ευστοχία του Office, με την άμυνα να ανταποκρίνεται εξαιρετικά και να γίνεται το επί μέρους 23-10 μέχρι το φινάλε, με τους Λαμπρόπουλους και τον Τζίκα να δίνουν τη νίκη – πρόκριση στους «μπλε», με το τελικό 57-52.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Τσιολάκης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τους Λέιζερς ξεχώρισε ο Γιώργος Μοσχάκης με 5 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 9/33 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 18/30 βολές, 42 ριμπάουντ (8-34), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 λάθη, με τους «γαλάζιους» να τελειώνουν το ματς με 14/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/22 βολές, 41 ριμπάουντ (12-29), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Office Ηρακλείου (Γ. Λαμπρόπουλος): Τσιολάκης 15 (1), Δ. Λαμπρόπουλος 15 (3), Γ. Λαμπρόπουλος 14 (2), Τζίκας 12 (1), Στεργιώτης 1, ΓεωργόπουλοςΤαταμίδης, Υφαντής

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 15 (3), Ασημομύτης 12, Βρέτταρος 10, Ζήρος 6, Αντωνακόπουλος 4 (1), Δουνδουλάκης 3, Μ. Κοντιζάς 2, Τσάκωνας, Παπαδημητρίου

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ανατροπή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Ηρακλειώτες να μη χάνουν μονομαχία σε άμυνα και επίθεση!!