15/02/2023
Undrafted 17 10 15 10 - 52 -
Skroutz 8 6 9 16 - 39 -

Και έπεισαν, και κέρδισαν οι Undrafted!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα το Skroutz με 52-39 στο ΣΕΦ και συνεχίζουν να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής!

Κλασικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Undrafted στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Φιλίππου Κόντου, 4 του Κώστα Ματεντζόγλου και 3 του Τσιάνου, προηγήθηκαν με 17-8. Ο Μητσοτάκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μερεμέτης.

Με 4 νέους πόντους του Κώστα Ματεντζόγλου και 4 του Τσιάνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +17, 27-10. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Μερεμέτης και Παπαδόπουλος σημείωσαν από 2 πόντους ο καθένας, μειώνοντας έτσι στους 13, 27-14, για λογαριασμό του Skroutz.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Πανταζής και με 9 δικούς του πόντους και 4 του Φιλίππου Κόντου, έβαλαν τους Undrafted στο +19, 42-23. Δεν μπόρεσε η παρέα του Λεωνάκη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Παπαδόπουλου και τους 4 του Μητσοτάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 42-23.

Με την διαφορά στους 19, 42-23, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι το συγκρότημα του Αγρογιάννη έφτασε εύκολα στη νίκη με 52-39, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πανταζή, Μπάμπη Κόντου, Παπαγεωργίου και Τσιάνου. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μερεμέτης, Λεωνάκης, Μητσοτάκης και Παπαδόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 23/50 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 8 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/8 βολές, 13/39 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp των Undrafted ο Κώστας Ματεντζόγλου με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Skroutz ο Μητσοτάκης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Undrafted (Αγρογιάννης): Κόντος Φ. 14, Τσιάνος 9, Ματεντζόγλου Κ. 10, Θεοδωρόπουλος 2, Παπαγεωργίου 4, Πανταζής 11 (1), Ματεντζόγλου Χ., Κόντος Μ. 2

Skroutz (Λεωνάκης): Μπουρλάς, Μερεμέτης 12, Μητσοτάκης 12 (1), Λεωνάκης 5 (1), Παπαδόπουλος 10 (2), Ξένος, Δούμας, Τζανετής

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Undrafted!