19/04/2022
Mandra Heat 13 17 9 10 - 49 -
Indians 20 7 15 13 - 55 -

Και επίσημα στην κορυφή οι Indians!

Τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στον πρώτο όμιλο της D2, επιβεβαίωσαν το βράδυ της Κυριακής οι Indians, καθώς σε ένα δυνατό ματς με πολλές μονομαχίες, νεύρα και ωραίες στιγμές, επικράτησαν επί της δεύτερης Mandra Heat με 49 – 55.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με τρομερή ενέργεια , θυμίζοντας μας πως είναι μεγάλο ντέρμπι. Η Mandra πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και με τον Σταυρόπουλο να κάνει ό,τι θέλει στην αντίπαλη ρακέτα με 9 πόντους, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια όμως οι Ινδιάνοι ισορρόπησαν το ματς και με τον εκπληκτικό Γιάννη Βασσάλο να βάζει 13 πόντους, ξέφυγαν 13 – 20.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πιο εύστοχοι και με τους Διολέτη με 8 και Τσιλιώνη με 5 πόντους αντίστοιχα να είναι μπροστάρηδες, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 27. Για τους άστοχους Indians , ο Κοσκίνας έβαλε ένα τρίποντο και από ένα καλάθι οι Μαμάκος και Μητσάκος.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και με τον Σταυρόπουλο κυρίως να δίνει λύσεις με 4 πόντους, διατηρούσαν προβάδισμα με 37-28. Στην συνέχεια το σύνολο του Ρόϊνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με τον Μπακάλη να βάζει 6 πόντους και τον Μητσάκο να ακολουθεί από κοντά με 4 , προσπέρασαν 39 – 42.