15/10/2019
Patras LakiStars 9 16 11 16 - 52 -
Φα.Πα. 13 14 14 19 - 60 -

Και η νιότη κέρδισε την εμπειρία!

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής το βράδυ της Τρίτης, οι Lakis Stars υποδέχθηκαν την ΦΑ.ΠΑ. Το παιχνίδι ήταν πολύ ωραίο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο αλλά συγχρόνως ωραίο μπάσκετ. Η ΦΑ.ΠΑ. προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τους Stars όμως να πιέζουν ασφυκτικά (η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 2-6 πόντων). Τελικά η ΦΑ.ΠΑ. με ένα ονειρικό τετράλεπτο, καθάρισε το ματς και πήρε το δεύτερη της νίκη με σκορ 60-52!

Κακή επιθετικά ήταν η πρώτη περίοδος. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές με αποτέλεσμα τα λάθη και οι βιαστικές επιθέσεις να κυριαρχούν. Την τιμητική τους είχαν και τα φάουλ τα οποία σίγουρα δεν έλειψαν από τον αγώνα. Ο Μαυρογιάννης προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερε με τους Stars από την άλλη να μην μπορούν να βάλουν την μπάλα στο πλεκτό. Το σκορ του πρώτου δεκάλεπτου ήταν 9-13.

Επιθετικά ανέβηκαν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο. Τα «αστέρια του Λάκη» ακολούθησαν πιστά τις οδηγίες του προπονητή τους και πήγαν σε πιο σετ επιθέσεις. Εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη και την εμπειρία τους, ενώ προσπάθησαν να βάλουν την μπάλα στο ζωγραφιστό. Άξιος αναφοράς ήταν ο Δημήτρης Κάμπασης που πάλευε για κάθε μπάλα (14 ριμπάουντ στο τέλος του αγώνα). Κουπί για την ΦΑ.ΠΑ. τράβηξε ο Θεοδωσιάδης που βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6.75.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 25-27. Η ΦΑ.ΠΑ., με οδηγό τον αρχηγό της Γεράνιο, έπαιξε σκληρή άμυνα, έκλεψε πολλές φορές την μπάλα και περιόρισε την δημιουργία τόσο του Μαρκόπουλου όσο και του Κόκκινου. Ως άμεσο αποτέλεσμα, «έφαγε» μόνο 9 πόντους ενώ έβαλε 14! Η πολύ καλή εικόνα του δεκαλέπτου οφείλεται και στον Χύτα, ο οποίος έδωσε το παράδειγμα κυρίως στην άμυνα με το περίσσιο πάθος του.

Οι άμυνες άνοιξαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίχτες έκαναν πολλά φάουλ ενώ αφοσιώθηκαν περισσότερο στην επίθεση. Δυστυχώς όμως για τους Stars, ο Γεράνιος δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με ένα διαστημικό πεντάλεπτο έριξε στο καναβάτσο τους αντιπάλους του, παίρνοντας άλλη μία νίκη για τους «πανεπιστημιακούς» με σκορ 52-60!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ (1-4) σε 31:05 λεπτά αγώνα. Είχε 3 ασσίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 2 λάθη ενώ σούταρε 3/5 δίποντα (60%), 1/4 τρίποντα (25%) και 5/7 βολές (71,4%). Για τους Stars ξεχώρισε ο Δημήτρης Μανέτας με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ (1-7) έχοντας 4/8 δίποντα (50%), 2/4 βολές (50%), 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε συνολικά 25:08 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Lakis Stars είχαν 19/45 δίποντα (42,2%), 1/25 τρίποντα (4%), 11/25 βολές (44%), 50 ριμπάουντ (14-36), 10 ασσίστ, 5 κλεψίματα και 16 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 14/37 δίποντα (37,8%), 6/25 τρίποντα (%), 14/23 βολές (60,9%), 41 ριμπάουντ (8-33), 9 ασσίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 9 λάθη.

Lakis Stars(Αγγελόπουλος Γ.): Κοκόλης, Κόκκινος 4, Μιλητσόπουλος 7, Παπαφλωράτος 2, Μαρκόπουλος 6, Τζέλεπης 7, Κάμπασης 7 (14 ριμπ), Πασχάκης 7, Μανέτας 10 (8 ριμπ), Αγγελόπουλος Κ. 1.

ΦΑ.ΠΑ.(Γεράνιος): Θεοδοσιάδης 10 (8 ριμπ), Λιούγκας 2, Μπαλτάς, Προβίδας 6, Μαυρογιάννης 7, Γεράνιος 14, Βασιλειάδης 2, Χύτας 12, Κόκκινος 3, Γκοτσόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η μαχητικότητα των παιχτών της ΦΑ.ΠΑ!