13/10/2019
Reddicolo 9 13 15 13 - 50 -
Bench Boys 31 19 26 27 - 103 -

Και κατοστάρα για τους Bench Boys!

Αήττητοι θα πάνε στο ντέρμπι πρόκρισης της τελευταίας αγωνιστικής του 20ου ομίλου του Basketaki Cup οι Bench Boys, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα του Red-Dicolo με 50-103 στο κλειστό του Κολωνού.

Σεληνιασμένα ξεκίνησαν το ματς οι Bench Boys, καθώς με 11 πόντους του Μισιακού, 8 του Αλτσαντζή, 4 του Μαρκόπουλου και άλλους τόσους του Καραγιαννιώτη, προηγήθηκαν με 9-31. Ο Νίκος ο Μαρίνος με τρεις τρίποντες βόμβες ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Παγκίτες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 συνεχόμενους πόντους του Μαρκόπουλου και 4 του Κωστόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 28 πόντων, 22-50. Για το Red-Dicolo ο Γιαννούλης πήρε την σκυτάλη στην επίθεση πετυχαίνοντας 8 πόντους, 3 είχε ο Νικολόπουλος και ένα δίποντο ο Κουτσάκης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχιζαν οι Bench Boys και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Μαρκόπουλου, 7 του Μανωλίτση και 5 του Μισιακού, βρέθηκαν στο +39, 37-76. Το δίδυμο Μαρίνου – Κυρίτση βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους “Ρεντικωλιώτες” σε εκείνο το σημείο, με τον πρώτο να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον δεύτερο να πετυχαίνει 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Σκορ τρίτης περιόδου 37-76!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 50-103, έπειτα από 10 ακόμη πόντους του Μαρκόπουλου, 5 του Χουρσαλά, 4 του Γαλάνη, 4 του Κωστόπουλου και 4 του Μανωλίτση. Ο Νικολόπουλος μαζί με τον Μαρίνο ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά για το Red-Dicolo, βρίσκοντας στόχο από την περιφέρεια.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 13/55 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν  5/11 βολές, 40/64 δίποντα και 6/41 τρίποντα. Μάζεψαν 77 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κυρίτσης με 8 πόντους, έχοντας 4/14 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Mvp των Bench Boys ο Μαρκόπουλος με 29 πόντους (double-double), έχοντας 10/13 δίποντα και  3/11 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Red-Dicolo (Γιαννούλης): Κουγιάς, Κουτσάκης 4, Γιαννούλης 12, Νικολόπουλος 7 (1), Λεπίτκας, Κυρίτσης 8, Μαρίνος 18 (6)

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 16 (2), Καραγιαννιώτης 8, Γαλάνης 6, Κωστόπουλος 10, Χουρσαλάς 11 (1), Μαρκόπουλος 29 (3), Αλτσαντζής 8, Μανωλίτσης 15

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο και επιθετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!