13/05/2023
Flying Circus 20 8 6 15 - 49 -
AlsoupoLions 10 10 6 23 9 58 -

Και Lions και "κλέφτες"!

Μπορείγια 39,5 λεπτά να ήταν πίσω στο σκορ, όμως οι AlsoupoLions κάνοντας επική ανατροπή κατάφεραν να επικρατήσουν των Flying Circus στην παράταση για την Summer Development League.

Εκρηκτικό - εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Flying Circus στην αναμέτρηση, καθώς με πρωταγωνιστές τους Κάκια, Αλεξάκη και Δροσόπουλο προηγήθηκαν με 20-10 και πήραν μια σημαντική διαφορά εν όψει συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, σκόραραν με τους Βενιζέλο και Παπαδάκη, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με την είσοδο των Αγαπητού - Κατσαχνιά και την σταθερά καλή παρουσία του Βενιζέλου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την επιστροφή τους στο ματς και να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (28-20) και να μπουν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι που έχασαν λόγω τραυματισμού τον Αλεξάκη, δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, όμως διατήρησαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα.

Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας και τους Μαγκώνη και Τσιούτσιας να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, οι Lions μείωσαν στο καλάθι και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Ύστερα από 7' αστοχίας, οι Flying Circus έσπασαν το... ρόδι και με τρίποντο του Μαρίνη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 34-26 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη, το 34-26 του τρίτου δεκαλέπτου έγινε 48-49 19" πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι πήραν time out και ο Κάκιας με 1/2 βολές στα 8" έσωσε την"παρτίδα" και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και τον Παπαδάκη σε τρομερή κατάσταση, οι Lions κυριάρχησαν στο έξτρα πεντάλεπτο έτρεξαν επιμέρους σκορ 0-9 και κατάφεραν ουσιαστικά να "κλέψουν" τη νίκη με 49-58. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο, ξέμειναν από ιδέες στην επίθεση και έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαδάκης με double double και 19 πόντους (5/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/46 δίποντα, 9/42 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 9 (1), Ασημακόπουλος, Δροσόπουλος 11, Κάκιας 5, Μαρίνης 6 (2), Πιπιλής 3 (1), Σωτηρόπουλος 15

AlsoupoLions (Κατσαχνιάς): Αγαπητός 2, Βενιζέλος 12 (4), Καραμπουρνής 3 (1), Κατσαχνιάς 7 (1), Μαγκώνης 2, Πάτας 3, Παπαδάκης 19 (3), Σπανός 4, Τσιούτσιας 6

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ανατροπή των φιλοξενούμενων.