49
Golden Boys 12 8 15 21 - 56 -
Aces 13 8 13 15 - 49 -

Και μαθηματικά πρώτοι οι GB!

Οι ομάδες έπαιζαν στο ρελαντί στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν ανέβασαν πολύ την ένταση τους, με τους Aces να διατηρούν ισχνό προβάδισμα με 12 – 13. Ο Αργυρόπουλος με 5 πόντους ήταν το πρώτο βιολί, με τον Γιαζιτζόγλου να προσφέρει 4 για τους προπορευόμενους, ενώ για τα Χρυσά Αγόρια ξεχώρισε ο Ιορδανίδης με 4, με τους Χαχάμηδες να προσφέρουν από 3.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να έχουν ακόμα χαμηλότερη συγκομιδή και τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 21. Βασίλης Χαχάμης και Ιορδανίδης είχαν από 4 πόντους για τους Golden Boys, ενώ για τους Ροσονέρι ξεχώρισε ο Μπατζάκας με 5.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να βρίσκουν πλέον πιο εύκολα τον τελικό στόχο και τους Golden Boys να παίρνουν στο τέλος το προβάδισμα με 35 – 34. Ανδρέας Χαχάμης και Ιορδανίδης ανέλαβαν την μπαγκέτα για τους γηπεδούχους με 6 πόντους έκαστος, ενώ για τους Άσσους ο Αργυρόπουλος ήταν μακράν ο καλύτερος με 7, με τον Μπατζάκα να προσφέρει 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με Κοζανίδη, Αργυρόπουλο και Μπατζάκα πάλεψαν να μείνουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να κάνουν καλό φίνις και με κορυφαίους τους Βασίλη(8) και Αντρέα(6) Χαχάμη να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη με 56 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 15 πόντους, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Γιαντζόγλου με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Golden Boys(Χαχάμης): Δαπόλας (23 ρ.), Ιορδανίδης 17 ,Σκλαβενίτης 5, Α.Χαχάμης 15(19ρ. - 8 ας.), Β.Χαχάμης 19.

Aces(Κοντακιώτης): Αργυρόπουλος 16(9ρ.), Γιαζιτζόγλου 7(9ρ.), Κοζανίδης 6(10ρ.), Μαραβέλιας, Μπατζάκας 14(11ρ.), Περάκης (8 ρ.), Τσουτσουράκης 6.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών και η ικανότητα των GB να κερδίζουν ακόμα και στις μέτριες μέρες.