25/02/2020
Tinderwolves 8 11 16 19 - 54 -
Athens 81ers 8 8 7 16 - 39 -

Και με… μουστάκι για τετράδα οι Tinderwolves!

Το μουστάκι του Βασίλη Μουρελάτου έκανε τη… δουλίτσα του και οι Λύκοι πήραν σχετικά εύκολα τη δέκατη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development League, αφού οι Athens 81ers δεν έτρεξαν πολύ στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και το πλήρωσαν με μια ήττα που τους έφερε πιο κοντά στην Development 2 της επόμενης σεζόν.

Στην πρώτη περίοδο λοιπόν, μπορεί να μην μπήκαν πολλά σουτ από τις δύο πλευρές, όμως ο Μουρελάτος ήταν… έτοιμος και με δύο τρίποντα έβαλε μπρος στη μηχανή, με τον Μαράτο να πετυχαίνει ένα δίποντο για το 8-8 του δεκαλέπτου, σε ένα διάστημα που φάνηκε ότι οι «γαλάζιοι» μπορούν να κοντράρουν στα ίσια τους αντιπάλους τους, με τους Ευθυμίου, Σταφυλαράκη, Ροβιθάκη να σκοράρουν.

Με πολλά τρεξίματα στην άμυνα κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τους Λύρο, Μαράτο, Σωληναραίο και Καρβέλη να βάζουν λίγο μπροστά τους Wolves μέχρι το ημίχρονο (19-16), ενώ για τους «Ουάνερς» πάλι ο Ευθυμίου βρήκε στόχο από τη ρακέτα και οι Παρασκευόπουλος, Ροβιθάκης βοήθησαν με τρίποντο και βολή.

Εκεί που χάλασε το… γλυκό για τους 81ers ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού έμειναν πολλοί ανοιχτοί χώροι στη δική τους ρακέτα και επιθετικά τα ποσοστά έπεσαν, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι Λύκοι και οι Μουρελάτος (άλλα δύο τρίποντα), Μαράτος, Βελιτζέλος να διαμορφώσουν το 35-23 στο 30ο λεπτό, βγάζοντας ωραίες φάσεις.

Βελιτζέλος και Μουρελάτος ευστόχησαν πάλι από την περιφέρεια για τους Tinders στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Μπαούρδας, Σωτηρίου, Καρβέλης, Σωληναραίος συνέβαλλαν στο να φτάσει η διαφορά στους 15 πόντους μέχρι το φινάλε, έχοντας από πλευράς «γαλάζιων» τους Ευθυμίου, Ροβιθάκη, Παρασλευόπουλο και Λάμπρου να γράφουν απλά το τελικό 54-39 που διατήρησε τις ελπίδες των γηπεδούχων για τετράδα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο… μουστακαλής Βασίλης Μουρελάτος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ από τους «Ουάνερς» ξεχώρισε ο Χρήστος Ευθυμίου με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 14/28 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 5/10 βολές, 35 ριμπάουντ (12-23), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «γαλάζιους» να τελειώνουν το ματς με 12/37 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ (11-21), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Tinderwolves (Λύρος): Μουρελάτος 17, Μαράτος 12, Καρβέλης 8, Βελιτζέλος 5, Σωληναραίος 4 (10 reb), Μπαούρδας 3, Λύρος 3, Σωτηρίου 2, Κούτσικος

Athens 81ers (Ροβιθάκης): Ευθυμίου 12, Παρασκευόπουλος 10, Ροβιθάκης 7, Λάμπρου 4, Σταφυλαράκης 4, Δεβετζόγλου 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Κάποια διαστήματα που έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ οι Λύκοι και οι Μουρελάτος, Μαράτος, Καρβέλης προσέφεραν θέαμα.