30/03/2024
Phoenix BC 11 26 23 12 - 72 -
The Toy Men 13 14 12 15 - 54 -

Και με την βούλα στην επόμενη φάση οι Phoenix BC!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια αρκετά ισορροπημένη μάχη. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ενέργεια και πάθος, αλλά οι Toy Men κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά με 11-13. Οι καλύτεροι παίκτες των Phoenix, Μπασακύρος, Σκλέπος και Δημητρίου, προσπάθησαν να διατηρήσουν το ρυθμό της ομάδας τους, αλλά οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν με επιδεξιότητα και αποφεύγοντας τα λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix ανέβασαν την απόδοσή τους σε όλα τα επίπεδα. Οι παίκτες τους δείχνουν να βρίσκουν τη ροή του παιχνιδιού τους, ενώ οι Toy Men φαίνεται να έχουν δυσκολίες στην άμυνα τους. Με τον Μπασακύρο, τον Σκλέπο και τον Δημητρίου να καταφέρνουν να σκοράρουν με εντυπωσιακούς τρόπους, οι Phoenix κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ προς όφελός τους, φτάνοντας σε ένα ημιχρονικό σκορ 37-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά στο σκορ άρχισε να φαίνεται πιο ξεκάθαρα υπέρ των Phoenix. Οι Βαλκούμας και Λογγινίδης των Toy Men προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η άμυνα των Phoenix ήταν αδιάπραγματι. Με τους Μπασακύρο, Σκλέπο και Δημητρίου να συνεχίζουν να ενεργούν με αποτελεσματικότητα, οι Phoenix κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, φτάνοντας σε ένα εντυπωσιακό σκορ 60-39.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Phoenix. Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους, οι Phoenix συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιδόσεις και στην επίθεση και στην άμυνα. Με τους Μπασακύρο, Σκλέπο και Δημητρίου να συνεχίζουν να καθοδηγούν την ομάδα τους, οι Phoenix κατάφεραν να κλείσουν το παιχνίδι με μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 72-54.

MVP του αγώνα είναι ο Αναστάσιος Σκλέπος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Toy Men είναι ο Αναστάσιος Θεόδωρος Λογγινίδης που έκανε και αυτός Double Double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 12 , Παπαβασιλείου 9 (3) , Σκλέπος 4 , Πιστόλας 2 , Φελουκίδης , Σκλέπος 16 , Μπασακύρος 16 , Δατσέρης 13 (2)

The Toy Men: Βαλκούμας 20 (5) , Τσουκαλάς , Στράκαλης 2 , Πεϊκος 9 , Αλβανός 6 (2) , Λογγινίδης 17