29/09/2023
Salonica Old Stars 11 3 23 15 - 52 -
Salo Nics 20 13 13 13 - 59 -

Και νικητές είναι οι Salo Nics!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν προετοιμαστεί πολύ καλά και ήταν αποφασισμένες να δείξουν τις δεξιότητές τους στο γήπεδο. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να πετύχουν κάποια καλάθια και να μπουν στο παιχνίδι αλλά η πολύ καλή άμυνα των Salo Nics δεν άφησε περιθώρια και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 11-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα είχε έναν εντυπωσιακό ρυθμό και χαρακτηρίστηκε από την εξαιρετική απόδοση των Salo Nics. Οι παίχτες Τέντσο, Τέγο και Δημητρίου, επέδειξαν εκπληκτικές δεξιότητες και αποσπούσαν την προσοχή με τις σουτιές και τα τρίποντα τους. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να ανταποκριθούν, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε την αντίστροφη πορεία των Salonica Old Stars. Οι παίχτες ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και ξεκίνησαν να μειώνουν τη διαφορά στο σκορ. Οι Κατράνας και Αλεξιάδης ηγήθηκαν της επίθεσης της ομάδας τους και με εξαιρετικές συνεργασίες και σουτ κατάφεραν να φέρουν το σκορ στο 37-46 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο αγώνας ήταν πολύ αμφίρροπος και οι δύο ομάδες πάλευαν για τη νίκη. Οι Salonica Old Stars συνέχισαν να αντεπιτίθενται με επιτυχία, αλλά οι Salo Nics διατήρησαν το προβάδισμα. Τελικά, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ 52-59 υπέρ των Salo Nics, που κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κερδίσουν έναν εξαιρετικά ανταγωνιστικό αγώνα. Αυτός ο αγώνας αποτέλεσε ένα θρίλερ και απέδειξε τις δεξιότητες και το πάθος των δύο ομάδων.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θανάσης Τέντσος ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 28 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Old Stars άξιος αναφοράς είναι ο Αντώνης Μπαξεβανόπουλος ο οποίος πέτυχε 8 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Βλάχος , Μαστρογιάννης , Σαραφίδης 3 , Αλεξιάδης 10 (2) , Κατράνας 12 , Μπέτσιος 9 , Γεώργογλου 4 (1) , Χριστόπουλος 3 (1) , Μπαξεβανόπουλος 8 , Καρατσόρης 3

Salo Nics: Τσούγκας , Στεργιόγλου 2 , Συνδικιώτης , Δημητριάδης 2 , Κεπαπτσόγλου , Καρακίτσας 7 , Δημητρίου 10 , Τέγος 10 (2) , Τέντσος 28 (6)