26/02/2020
Office Ηρακλείου 11 12 19 17 8 67 -
Πι Stoli α 14 16 14 15 10 69 -

Και ο Λιόλιος με τον Χάρη στον κόσμο τους!

Τα Πιstoliα κάνουν πορεία πρωταθλητισμού στον δεύτερο όμιλο της Master League, παραμένουν σταθερά στην πρώτη δυάδα με 11-3, κερδίζοντας έστω και δύσκολα τον (πολύ καλό για το 4-8 που βρίσκεται) Office Ηρακλείου στην παράταση, αλλά οι αρχηγοί Γιώργος Λιόλιος και Χάρης Παπαδιονυσίου ακόμα νομίζουν ότι η ομάδα τους παίζει για την παραμονή στην κατηγορία! Όπως τη βρίσκει ο καθένας…

Βάσει αποτελεσμάτων, πριν το ματς θα έλεγε κανείς ότι τα Πιstoliα θα «καθάριζαν» σχετικά εύκολα τους Ηρακλειώτες, όμως μάλλον ήξεραν… όλοι πόσο δύσκολο θα ήταν αυτό. Αρχικά ο Office που με εμφάνιση από τα… παλιά έδειξε ότι τον αδικεί η βαθμολογική του θέση, αλλά και οι «πιστολαίοι» που ξέρουν ότι τίποτα δεν είναι εύκολο στη Master.

Το προβάδισμα λοιπόν ήταν μικρό στην πρώτη περίοδο για τα Πιστόλια (11-14), με τους Λιόλιο, Κρίκο, Τσιριγώτη να παίρνουν πιο πολύ μπάλα και τον Λαδά να… διδάσκει σουτ εξ αποστάσεως και από την άλλη τους Τζίκα, Γεωργόπουλο, Δημήτρη Λαμπρόπουλο να σκοράρουν σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι ακόμα έψαχναν τον κατάλληλο τρόπο επίθεσης, με έξτρα ταχύτητα λόγω της προσθήκης του… καρναβαλιού από την Πάτρα, του Κώστα Τσιολάκη!

Ο μικρός Τσιολάκης μπορεί να φάνηκε αγχωμένος βέβαια, αλλά ο μεγάλος πήρε μπρος στη δεύτερη περίοδο και μαζί με τους Τζίκα, Δημήτρη Λαμπρόπουλο οργάνωσαν κάπως καλύτερα τα πράγματα, έχοντας όμως από πλευράς Πιστολίων τους Κοσμά, Τσιριγώτη και Παύλο Γιαννακούρο να τρέχουν περισσότερο και να κάνουν το 23-30 στο ημίχρονο.

Αυτή η διαφορά δεν έμεινε για πολύ υπέρ των «μαύρων» στο τρίτο δεκάλεπτο, παρότι ο «Ρίτος» Λαδάς πέτυχε το δεύτερό του τρίποντο και ο Βούλγαρης βρήκε τον εαυτό του κάτω από τα καλάθια, κυρίως γιατί ανέβασε απόδοση ο Τζίκας για τους «μπλε» και οι Βαφειάδης, Τσιολάκης, Γεωργόπουλος έκαναν τη γνωστή καλή δουλίτσα τους από περιφέρεια και μέση απόσταση, για να φτάσουμε στο 42-44 του 30ου λεπτού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε μονομαχία μεταξύ Δημήτρη Λαμπρόπουλου και Λιόλιου, αφού ο Ηρακλειώτης σκόραρε και μοίραζε, ανατρέποντας το σκορ για τους γηπεδούχους, με τη συμβολή του Γιάννη Λαμπρόπουλου (55-52 στο 38’), ενώ το «Πιstoli» έβαλε 4 τρίποντα και μία βολή σε εκείνο το διάστημα, ισοφαρίζοντας για τους φιλοξενούμενους, που πήγαν το ματς στην παράταση (59-59).

Εκεί, όλα κρίθηκαν από ακόμα ένα τρίποντο, αυτό του Τσιριγώτη λίγα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης, αλλά και από μια «ψυχρή» τάπα του Βούλγαρη στην εκπνοή και αφού οι δυο ομάδες ήταν και πάλι συνέχεια κοντά μέχρι τότε, με το 67-69 να δίνει στους «πιστολαίους» μια νίκη που τους διατηρεί στα ψηλά του ομίλου, όσο κι αν θέλουν να πιστεύουν ότι ακόμα παίζεται η παραμονή!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Βούλγαρης, που «τσίμπησε» το καλύτερο efficiency στην τελευταία φάση, με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Ηρακλειώτες ξεχώρισε ο Νάκης Τζίκας με 23 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 21/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 13/28 βολές, 44 ριμπάουντ (11-33), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 17/39 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (15-21), 16 ασίστ, 16 κλεψίματα, 22 λάθη και 3 μπλοκ.

Office Ηρακλείου (Γ. Λαμπρόπουλος): Τζίκας 23, Δ. Λαμπρόπουλος 20, Γ. Λαμπρόπουλος 8, Γ. Τσιολάκης 5, Βαφειάδης 5, Γεωργόπουλος 4, Κ. Τσιολάκης 2, Λεγάκης, Παπαδόπουλος

Πιstoliα (ο αδυνατισμένος Χάρης): Λιόλιος 21, Κοσμάς 9, Π. Γιαννακούρος 9, Λαδάς 8, Τσιριγώτης 8, Βούλγαρης 7, Κρίκος 6, Β. Γιαννακούρος 1, Γιαννουλάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Office γύρισε σταδιακά ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι θα… κυλήσει προς τους πρωτοπόρους, αλλά πήρε μπρος ο Λιόλιος και έγινε «μάχη»!