22/12/2019
Beerokoillers 11 11 12 14 - 48 -
Κέρβεροι 10 26 18 11 - 65 -

Και οι Κέρβεροι το… βιολΑΚΗ τους!!

Σάκης, ΣυλιγνΑΚΗΣ και Μάικ ΣτραταριδΑΚΗΣ συνέβαλλαν όσο περισσότερο μπορούσαν στην επιτυχημένη πορεία των Κέρβερων και τους διατήρησαν μόνους στην κορυφή του δεύτερου ομίλου της Development League (6-1), αφού οι Beerokoillers δεν ακολούθησαν τον καλό ρυθμό που είχαν στα πρώτα 17 λεπτά, πλήρωσαν τις ελλείψεις τους και έμειναν στο 1-6 της τελευταίας θέσης!

Από πριν την έναρξη υπήρχε φαβορί, όμως οι «Μπυροκίλερς» στα πρώτα 17 λεπτά έδειξαν το πάθος που μας έχουν συνηθίσει και ήταν μέσα στο ματς, έχοντας αρχικά τους Μανδηλαρά, Αγγουριδάκη, Λιακόπουλο και Ψεμματίκα να σκοράρουν, δίνοντάς τους το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (11-10), αφού οι Κέρβεροι δεν είχαν βρει ρυθμό και ο Σάκης Στραταριδάκης προσπαθούσε να «ζεσταθεί».

Οι προσωπικές ενέργειες του Σάλβου Κοσμαδάκη λοιπόν και δύο καλάθια του Μανδηλαρά, κράτησαν τους «μπορντό» σε ισορροπία μέχρι το 17ο λεπτό (24-24), όμως το ζέσταμα του Σάκη είχε κάνει ήδη δουλειά και ο «σταρ» των Κέρβερων, μαζί με Ντάγκα, Μάικ και Συλιγνάκη έκαναν το 22-36 του ημιχρόνου, με πολύ καλούς επιθετικούς συνδυασμούς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα του «σόου» του Σάκη, που πέτυχε άλλους 14 πόντους και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +23 για τους «μωβ» (31-54 στο 29’), για να κλείσει το 30ο λεπτό στο 34-54 από ένα γκολ-φάουλ του Αγγουριδάκη, σε ένα διάστημα που οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν αμυντικά, μόνο με μία επιλογή στον πάγκο.

Μανδηλαράς, Λιακόπουλος, Νικολόπουλος, Κοσμαδάκης και Ψεμματίκας προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αλλάξουν κάπως την εικόνα των Beerokoillers, όμως η απόσταση ήταν μεγάλη και οι Συλιγνάκης, Σάκης και Μάικ Στραταριδάκης «καθάρισαν» για τους Κέρβερους χωρίς να δυσκολευτούν, διατηρώντας τους έτσι στην κορυφή του ομίλου, με το τελικό 48-65.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σάκης Στραταριδάκης με 38 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Μπυροκίλερς» ξεχώρισε ο Απόλλων Λιακόπουλος με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μπορντό» είχαν 13/50 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/16 βολές, 42 ριμπάουντ (11-31), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «μωβ» να τελειώνουν το ματς με 19/47 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 60 ριμπάουντ (16-44), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ (ναι, δεν σούταραν καμία βολή!).

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κοσμαδάκης 17, Μανδηλαράς 11, Λιακόπουλος 9, Ψεμματίκας 6, Αγγουριδάκης 3, Νικολόπουλος 2

Κέρβεροι (Χριστοδουλάκης): Σάκης 38, Συλιγνάκης 12, Μάικ Στραταριδάκης 8, Ντάγκας 5, Ζαΐμης 2 (18 reb), Συμσερίδης, Χριστοδουλάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το «γκάζωμα» των Κέρβερων από το 15’ και μετά, όπου πήραν τον έλεγχο και έφτασαν εύκολα στην 6η νίκη τους.