24/02/2020
Los Abeles Fakers 11 21 14 18 - 64 -
San Anargiri Sperms 15 9 12 20 - 56 -

Και οι Los Abeles Fakers στο… κόλπο!

Το έκτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Los Abeles Fakers, καθώς για την 13η αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League κέρδισαν δίκαια τους San Anargiri Sperms με 64-56 και μπήκαν και εκείνοι στο κόλπο της πεντάδας, παίρνοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (58-64)!

Με τους Μπίλια (6π), Αντωνίου (4π) και Ρεγγούζα (3π) να ξεκινούν ορεξάτοι το παιχνίδι, οι San Anargiri Sperms προηγούνταν με 8-15, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 11-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Παναγιώτης Βογιατζής με τρίποντη βόμβα, φτάνοντας έτσι τους 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Abeles Fakers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Παναγιώτη Βογιατζή (8π), Θανάση Βογιατζή (4π), Ουζουνίδη (4π) και Φωτεινό (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 32-22. Ο Ρεγγούζας στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε το 32-24, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Γιαννούλης και ένα δίποντο ο Μπίλιας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Απατεώνες διατήρησαν την σημαντική διαφορά που πήραν στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με ακόμη 5 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή, 4 του Ουζουνίδη και 3 του Κωνσταντίνου, βρέθηκαν στο +10, 46-36. Την ομάδα του Τασιούδη κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Αντωνίου και Μπίλιας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Abeles Fakers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Θανάση Βογιατζή (5π), Ηρειώτη (4π), Ουζουνίδη (4π) και Μαυρακάκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 64-56.  Δεν μπόρεσαν να γυρίσουν από το -17 στα τελευταία λεπτά οι San Anargiri Sperms, παρά τους 9 πόντους του Αντωνίου, τους 7 του Μπίλια και τους 4 του Σερεβέτα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/27 και, 19/44 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/22 βολές, 15/41 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 23 λάθη.

Κορυφαίος των Los Abeles Fakers ο Ουζουνίδης με 12 πόντους, έχοντας 6/7 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των San Anargiri Sperms ο Μπίλιας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 6/17 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Los Abeles Fakers (Βογιατζής Θ.): Τζαφέρης, Τσιφτσής, Βογιατζής Θ. 9, Κωνσταντίνου 6, Δαμίας 4, Ουζουνίδης 12, Βογιατζής Π. 19 (1), Ηριώτης 4 (1), Φωτεινός 5 (1), Μαυρακάκης 5 (1)

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 14 (1), Χριστοδούλου, Μπίλιας 19 (1), Σερεβέτας 6, Γιαννούλης 3 (1), Φλέσσας 2, Ρεγγούζας 8

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!