17/10/2020
Tinderwolves 12 19 5 8 - 44 -
Reptors 10 18 4 11 - 43 -

Και οι πέντε ήταν υπέροχοι!

Στο κλειστό του Seven για τη πρώτη αγωνιστική της Development 1 οι Tinderwolves πέτυχαν τεράστια νίκη , καθώς επιβλήθηκαν των Τoronto Rapetors στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με 44-43.

Τι και αν κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες , τι και αν έμειναν στις αρχές του τέταρτηςπεριόδου με τέσσερις, τι και αν οι αντίπαλοι ήταν πλήρεις , έμειναν όρθιοι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε τα χαρακτηριστικά ντέρμπυ ,καθώς οι δυο ομάδες  συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει από την άλλη . Ενδεικτικό των όσων  γράφουμε είναι ότι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12 -10 . Πρώτος σκόρερ των Τinder ήταν ο νεαρός Παναγιώτης Βελιντζέλος με οχτώ πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου ,Δόβας , Πέτσας , Δρογκούλας και Αλέξανδρος Παπαγεωργίου είχαν από δύο .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες . Αρχικά οι Wolvesμε ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά σκορ , 20-10 , για να απαντήσουν οι Rapetors και με ένα δικό τους επιμέρους 0-11 να κάνουν το 20-21 . Οι Σωληναραίος και Κουνέλης έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα τους ,24-21, για να μειώσουν στο έναν οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Πατσουράκη . Ήταν το χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι με ένα νέο σερί 7-0 έστειλαν τη διαφορά στους εφτά πόντους με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το  31-23 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό ποιοτικά  , καθώς  οι δυο ομάδες πετύχανσυνολικά μόλις εννιά πόντους με τους γηπεδούχους να τελειώνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 36-32 . Οι Μαράτος , Λύρος και Σωληναραίος πέτυχαν από δυο πόντους , ενώ από την άλλη πλευρά οι Σακελλαρόπουλος και Πατσουράκης είχαν ακριβώς τους ίδιους με τους προαναφερθέντες .

Η τέταρτη περίοδος είχε αρνητικό πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Βελιντζέλο , καθώς ο μικρός με ένα αντιαθλητικό και μια τεχνική ποινή που κουβαλούσε από το πρώτο ημίχρονο άφησε την ομάδα του για το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τέσσερις παίκτες . Οι Wolvesδεν πτοήθηκαν και παίζοντας ψυχωμένα βρέθηκαν να προηγούνται ,41-40, στα μέσα του δεκαλέπτου με τη κόρνα λήξης από τη γραμματεία να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια τεράστια και συνάμα παλληκαρήσια νίκη με το τελικό 44-43 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωληναραίος με 16 πόντους , 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και ένα κλέψιμο , ενώ από τους ηττημένους ο Δόβας είχε 17 πόντους , 6 ριμπάουντ , 3 ασίστ και ένα κλέψιμο .

Οι Tinderwolves είχαν συνολικά 18/47 δίποντα , 1/12 τρίποντα , 5/13 βολές , 36 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 14 λάθη , ενώ οι Rapetorsείχαν συνολικά 16/32 δίποντα , 3/23 τρίποντα , 2/4 βολές , 36 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 7 κλεψίματα , και 21 λάθη .

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος16 ,Λύρος 4 , Κουνέλης 3 , Μαράτος 8 , Βελιντζέλος 13 .

Rapetors (Aλέξανδρος Παπαγεωργίου):Αλέξανδρος Παπαγεωργίου 8,Πατσουράκης4 , Πέτσας 4 , Μπακάκος , Σακελλαρόπουλος 6 , Δόβας 17 , Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου 2 , Δρογκούλας 2 , Κοτζακουλάκης .

Τι μας άρεσε : Και οι πέντε παίκτες τωνTinder , καθώς κόντρα σε όλους και σε όλα έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Development 1.