30/10/2023
Kavlanta Hawks 16 7 11 5 - 39 -
Beerokoillers 6 10 5 14 - 45 -

Και οι πέντε ήταν υπέροχοι!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Development League, οι πέντε ηρωικοί Beerokoillers πραγματοποίησαν κατάθεση ψυχής, καθώς  κόντρα σε όλους και σε όλα, που τους ήθελαν να φεύγουν από το παρκέ με το «κίτρινο» φύλο στις αποσκευές τους, κατάφεραν να επιστρέψουν από το μείον 13 και μ´ένα μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουν μία επική νίκη  επί των Kavlanta Hawks με σκορ 39-45!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, τους Κολυβά(5π) και Βιδάλη(5π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, αλλά και τον Γεωργακόπουλο(4π-6ρ) να δεσπόζει κάτω από τα δύο καλάθια, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 16-6. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μανδηλαράς(2π), Κοσμαδάκης(2π) και Ψεματίκας(2π) αποτέλεσαν τους σκόρερ της ομάδα τους στο διάστημα αυτό.

Η συνέχεια του παιχνιδιού δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι δυο ομάδες παρουσίασαν έλλειμα επιθετικών λύσεων και το δεκάλεπτο τελείωσε με το επιμέρους 7-10. Ο Κολυβάς πρόσθεσε ακόμα 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ψεματίκας μέσα από το ζωγραφιστό. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 23–16.

Στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο τους κάτω απο τους 10 πόντους και με τον Βιδάλη να αποτελεί το πρώτο βιολί, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δεκατρία με σκορ 34-21!

Και ενώ άπαντες στο κλειστό της Basketaki Arena είχαν συμφιλιωθεί με την ιδέα, ότι οι Kavlanta θα έφευγαν νικητές, η παρέα του Μανδηλαρά κόντρα στο μομέντουμ πραγματοποίησε το ριφιφί της φετινής αγωνιστικής χρονιάς. Οι Beerokoillers με καρδιά χιλίων λεόντων, έδειξαν αυταπάρνηση , μέταλλο και κατάφεραν μετά από ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουν μία τεραστίων διαστάσεων νίκη, τόσο σε πνευματικό, όσο και αγωνιστικό επίπεδο με σκορ 39-45. Ενδεικτικό των όσων προαναφέραμε, οι δηλώσεις του Κωσταντίνου Μανδηλαρά που ακολούθησαν αυτής της μεγάλης επιτυχίας, με την έκπληξη στο πρόσωπο του να δείχνει ξεκάθαρα, ότι ούτε ο ίδιος δεν είχε συνειδητοποιήσει τι ακριβώς είχε συμβεί.

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Ψεματίκας με 7 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Μαρίνος Γεωργακόπουλου τελείωσε με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 10/47 δίποντα, 6/38 τρίποντα, 7/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/47 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/14 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 11, Βλασταρίδης 3, Γιωργακόπουλος 11, Καλεντζάκης, Καραμήτσος 3, Κολυβάς 11 Νικολάου.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Κατσίκης 3, Κοσμαδάκης 14 Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 13, Ψεματίκας 7.

Τι μας άρεσε : Το καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!