18/02/2024
Hurricanes 15 6 12 17 - 50 -
Elitήριοι by pinguin.gr 8 18 14 9 - 49 -

Και παλικαρίσια νίκη και ανάσα οι Hurricanes!

Οι Hurricanes μπήκαν συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και με κορυφαίο τον Μεντή με 10 πόντους, προηγήθηκαν με 15 – 8. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Elitήριοι είχαν τους Μπέσιο, Ποστόλλι, Ζελμάνοβιτς και Κωνσταντινάκο να βάζουν από ένα καλάθι.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου με μπροστάρη και πάλι τον Μεντή με 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο, έτρεξαν σερί 0 – 14 με πολυφωνία στην επίθεση και πρώτο βιολί τον Ζελμάνοβιτς με 4 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 26.

Στην τρίτη περίοδο, οι Elitήριοι με τον Ζελμάνοβιτς(6) να χτυπάει στο ανοιχτό γήπεδο και τον Ποστόλλι να βάζει 4 πόντους από κοντά, ανέβαζαν σταδιακά την διαφορά, με τους Hurricanes να βγάζουν αντίδραση στη συνέχεια με Μεντή(5),Λατίφη(4) και Βλάχο, πλησιάζοντας 33 – 40.

Οι Hurricanes μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τον Μεντή να συνεχίζει το βιολί του με 4 πόντους, τρίποντο του Λατίφη και καλάθι του Ιωαννίδη, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(42-42). Στο πεντάλεπτο που απέμενε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, ο Ζελμάνοβιτς με 6 πόντους βάλθηκε να χαρίσει τη νίκη στους Elitήριους όμως οι παθιασμένοι Hurricanes με Κασσελάκη - Ιωαννίδη να τους κρατούν στο παιχνίδι και βολή του Μεντή στα τελευταία δευτερόλεπτα, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν το δίποντο με 50 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Μεντής με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ποστόλλι με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Hurricanes είχαν 15/48 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 2/11 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Elitήριοι είχαν 19/44 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Hurricanes(Περσίτσας): Βασιλειάδης, Βλάχος 2(10ρ.), Ιωαννίδης 7, Κασσελάκης 4, Λατίφης 11, Μεντής 26, Περσίτσας, Ρούσσος, Ταμιωλάκης.

Elitήριοι(Κωνσταντινάκος): Ζελμάνοβιτς 22, Κωνσταντινάκος 5, Μπέσιος 6,Μπαϊράμι 1, Μωυσής, Πανοσκάλτης (8ρ.), Παρασκευόπουλος 2, Ποστόλλι 13(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού και το πάθος των νικητών για να πάρουν αυτήν την πολύ σπουδαία νίκη.