08/02/2022
Varnava Hawks 9 13 13 25 - 60 -
Αμόκ 26 25 13 24 - 88 -

Και πως να χάσει η Αμόκ!

Το τρελό αήττητο σερί της συνεχίζει η Αμόκ στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Varnava Hawks με 60-88 στο κλειστό του Κολωνού και έκανε το 12/12!

Από πολύ νωρίς η Αμόκ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 11 πόντους του Βιγικάκη, 7 του Κατσιγάρη και 4 του Αβαρκιώτη, προηγήθηκε με 9-26. Ο Ντίνος Ψωμαδάκης με 4 πόντους, ο Δρανδάκης με ένα τρίποντο και ο Βελιτζέλος με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 29 πόντων, 22-51, χάρη σε 9 πόντους του Κατσιγάρη, 5 του Μπακόλα, 4 του Τριανταφύλλη και 3 του Χρήστου. Δεν μπόρεσαν οι Varnava Hawks να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Δρανδάκη και τους 4 του Μιστριώτη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Αμόκ να διατηρεί εύκολα την απόσταση ασφαλείας των 29 πόντων, 35-64, μετά από δύο τρίποντα του Αβαρκιώτη, 4 πόντους του Γράψα και τρίποντο του Τριανταφύλλη. Ο Δρανδάκης με 5 πόντους και ο Βελιτζέλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 35-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Αβαρκιώτη να επικρατεί με 60-88, έπειτα από 7 πόντους του Τρυγωνόπουλουκαι άλλους τόσους του Βιγικάκη. Για τα Γεράκια στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Βελιτζέλος (7π), Δρανδάκης (6π) και Αντώνης Παπαδόπουλος (5π).