25/02/2024
G-vana 14 8 14 14 - 50 -
Σκόρπιοι BC 13 10 16 9 - 48 -

Και στο τέλος είχαμε "Τζιβάτους"!

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Ζιάκανος από την μία και Χειράκης από την άλλη με 6 και 7 πόντους αντίστοιχα ήταν  οι πρωταγωνιστές των ομάδων τους στο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με τους «κίτρινους» στο +1(14-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι - χέρι με το σκορ στο 5λέπτο να είναι 17-16. Αμφότερες οι δυο ομάδες είχαν καλό ball movement και spacing αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 22-23.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η G-vana φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο και με ένα 5-0 σερί έκανε το 27-23 8:40 πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι Σκόρπιοι απάντησαν και έχοντας τους Χειράκη και Τέγο σε εξαιρετική επιθετικά κατάσταση έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3(36-39).

Το τέταρτο δεκάλεπτο προμηνύονταν συναρπαστικό και έτσι ήταν. Οι καλές άμυνες διαδεχόντουσαν η μια την άλλη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να βρίσκεται σε απόλυτη ισορροπία 6 λεπτά πριν την λήξη του(41-41). Η G-vana ήταν καλύτερη στα σημεία και με τους Μοσχόπουλο, Θάνο και Νικήτα να είναι σε clutch mode όταν η μπάλα έκαιγε, είχε ως αποτέλεσμα να έρθει αυτή η πολύ δύσκολη νίκη με το 50-48 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νικήτας με 10 πόντους , 6 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ πολυτιμότερος παίχτης για τους Σκόρπιους ήταν ο Τέγος με 14 πόντους , 11 ριμπάουντ , 3 ασιστ και 2 κλεψίματα.

G-vana(Χαλτούπης): Ζιάκανος 12, Θάνος 12, Κώτσιας, Λιάνας, Μοσχόπουλος 12, Νικήτας 10, Φραγκούλης 2, Χαλτούπης 2

Σκόρπιοι BC(Χειράκης):Ασπρουλης 8, Βεζυράκης 8, Μετσο, Πατσιαλής, Τέγος 14, Χειρακης 18

Τι μας άρεσε:Οι αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα που είχε το παιχνίδι.