20/02/2023
The Jokers 6 19 16 12 - 53 -
Lyonmen 13 9 15 19 - 56 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Lyonmen!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Master, οι Lyonmen έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας επικρατώντας των σπουδαίων Jokers με σκορ 53-56. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Αντώνης Αποίκος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Πανόπουλος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στη ομάδα του Χρόνη , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προηγήθηκαν με 1-10, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 6-13. Ο Δημητριού με 5 πόντους και 100% ευστοχία αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του στο διάστημα αυτό, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αποίκος(2π), Ασημακόπουλος(2π), Θεοδώρου(2π) και Τζουβάνας(2π). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν ως πρώτος σκόρερ τον Πανόπουλο με 3 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε άρδην υπέρ του Καραγιαννίδη και της παρέας του, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ 19-9. Ο Πανόπουλος(6π) συνέχισε να πληγώνει τον αντίπαλο έξω από τη γραμμή τον 6.75 και συνεπικουρούμενους από τον εκπληκτικό Σταθέα(6π) μέσα από το ζωγραφιστό οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση ισχύος με σκορ 25-22.  . Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι και είχαν τους Δημητρίου και Θεοδώρου πρώτους σκόρερ  με 3 πόντους έκαστος.

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε τη πλέον ισορροπημένη της αναμέτρησης, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 16-15. Ο Πανόπουλος(9) ήταν εκ νέου εξαιρετικός, επιβεβαιώνοντας όσους πιστεύουν ότι συγκαταλέγεται μέσα στα καλύτερα play-maker της κατηγορίας, ενώ για ακόμη ένα δεκάλεπτο ο Σταθέας φώναξε παρών κάτω μέσα κάτω από το καλάθι με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Οι Lyonmen από την πλευρά τους ήταν και πάλι άστοχοι και είδαν τους Ασημακόπουλο και Θεοδώρου να πετυχαίνουν από 5 πόντους.

Στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 48-45. Ωστόσο οι παίκτες του Χρόνη έδειξαν χαρακτήρα και με τον Αποίκο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 53-56.

Οι Lyonmen  είχαν 17/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 4/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη .

Jokers(Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 3 (1), Καραγιαννίδης 4, Κωστελέτος 8, Πανόπουλος 18 (4), Πάτσης, Πουγκακιώτης 6, Σταθέας, Φιλιππάκος, Τζιτζογλάκης

Lyonmen(Χρόνης): Αποίκος 13, Ασημακόπουλος 12, Γιώργος Δημητρίου 3, Κωνσταντίνος Δημητρίου 10, Δουκέρης, Θεοδώρου 14, Τζουβάνας 4, Φραντζέσκος.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Αποίκου στο τελευταίο δεκάλεπτο!