28/10/2023
Hurricanes 19 13 11 8 - 51 -
La Bola De Papel 13 19 12 19 - 63 -

Και στο τέλος κερδίζει η La Bola!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Μπουρναζίου, αναμετρήθηκαν οι Hurricanes με τους La Bola De Papel, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 51-63 και να κάνουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, ανέβασαν ρυθμούς κατευθείαν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και με τους Γκυρτή (8π) και Ιωαννίδη (6π) πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να βρίσκεται στο 19-13. Εκπληκτικός Σωτηρόπουλος για τους La Bola έκανε δυναμικό ξεκίνημα με 8 πόντους.

Καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κιφοκέρη να αναλαμβάνει δράση και να σκοράρει 6 πόντους, ενώ για τους Kill Beer ο Περσίτσας με 5 πόντους έκανε το 32-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έριξαν τους ρυθμούς, επικεντρώθηκαν στην άμυνα τους και τελείωσαν την τρίτη περίοδο σχεδόν στα ίσια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με 43-44.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αναμενόταν συναρπαστικό, καθώς οι δύο ομάδες πηγαίνανε χέρι - χέρι μέχρις το τέλος και όποια κατάφερνε να ξεφύγει λίγο στο σκορ θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Καλή τέταρτη περίοδο έκανε ο Περσίτσας για τους γηπεδούχους σκοράροντας 5 πόντους, όμως αυτός που έκρινε το παιχνίδι ήταν ο Κιφοκέρης για τους φιλοξενούμενους με 8 πόντους, δίνοντας αέρα 12 πόντους στην ομάδα του. Ψύχραιμοι οι La Bola μέχρι το τέλος κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 51-63.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παληός με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ 2 ασίστ και 2 κλεψιματα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκυρτής με 16 πόντους,9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Hurricanes είχαν 13/24 βολές, 13/34 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/18 βολές, 16/47 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 10 λάθη.

Hurricanes : Βασιλειάδης, Βλάχος, Γκυρτής 16, Ιωαννίδης 12, Καραθάνος 4, Κασσελάκης, Περσίτσας 17 (4), Ρούπας 2

La Bola De Papel (Αβούρης): Βιδάλης 8, Καρατζάς 6 (1), Κιφοκέρης 17 (1), Παληός 11, Σωτηρόπουλος 8 (2), Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης 3, Φεντιουκόβ 4, Φλώρος 4,

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα των δύο ομάδων!