29/10/2022
Capital Con-Trolls 15 17 20 11 - 63 -
Anonymous BC 20 10 16 21 - 67 -

Και στο τέλος κερδίζουν οι Anonymous!

Στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Anonymous όντας πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης επιβλήθηκαν των Capital Con-Trolls με σκορ 63-67.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Peter Μπουτσικάκη(9π) να πραγματοποιεί ένα τρίποντο πάρτι, δίνοντας με αυτό τον τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα του με 5-11. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 αναπάντητους πόντους προσπέρασαν με βραχεία κεφαλή(12-11) . Η αρμάδα του Χειλάκη δεν άργησε να ξανα πάρει τα ηνία του ματς, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5(15-20). Ο Μπουτσικάκης πέτυχε 9 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκας είχε 7 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Capitals. Με τον Νίκα να είναι ο πρωταγωνιστής της περιόδου έχοντας 8 πόντους, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 32-30 στην ανάπαυλα της αναμέτρησης. Για τους φιλοξενούμενους οι Κουφογεώργος, Αγγελάκης και Τσούλος είχαν από 2 πόντους, κρατώντας την ομάδα τους στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +8(40-32). Στα μισά του δεκαλέπτου με καλάθια των Τσόλκα(6π), Ζυγούρη(2π) και Τζουβάρα(2π), οι Anonymous έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(42-42). Οι Capitals παρότι είδαν την διαφορά να εξαφανίζεται δεν έχασαν την αυτοκυριαρχία τους και έκλεισαν τελικά το δεκάλεπτο στο +6(52-46) .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ψυχωμένη αντίδραση. Αρχικά μείωσαν σε απόσταση αναπνοής(57-56) και στη συνέχεια  με δύο τρίποντα του Τζουβάρα και οι δύο πόντους  του Τσόλκα πήραν εκ νέου το προβάδισμα (57-64). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι No Name πήραν την νίκη με 63-67.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσόλκας με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Νίκας είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα .

Οι Anonymous είχαν 15/33 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 10/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη .

Capital Con-Trolls(Θεοδώρου)Ασλανίδης 7, Θεοδώρου 7, Κατσάτος, Λυκογιάννης 3, Μαρζάβας, Μαυράκης 23, Νικάς 21.

Anonymous(Χειλάκης) : Ζυγούρης 6, Καστρινός 3, Κουρτέσης 2, Μπέλλος, Μπουτσικάκης 14, Τζουβάρας 15, Τσόλκας 27, Χειλάκης.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Χρήστου Τσόλκα!